latinica  ћирилица
09/06/2020 |  19:20 ⇒ 19:53 | Аутор: РТРС

Липа: Зауставити ширење мигрантског кампа на приватно земљиште Срба (ВИДЕО)

У селу Липа код Бихаћа одржан је састанак српских удружења и представника Срба у федералној власти, због проширивања мигрантског кампа на приватно земљиште Срба.
Представници српских удружења и Срба у органима власти у Федерацији БиХ и мјештани српског села Липа - Фото: СРНА
Представници српских удружења и Срба у органима власти у Федерацији БиХ и мјештани српског села ЛипаФото: СРНА

Не одустају од намјере да сачувају села, у којима су мигранти добили све о чему су повратници одувијек сањали.

У Храму Пресветог Вазнесења Господњег служен је молебан за спасење Крајине и православног народа.

Позив за помоћ и заштиту Срба упућен је са састанка у српском селу Липа, гдје је сада мигрантски центар. Липљани кажу да је пандемија злоупотребљена како би био формиран камп у српском повратничком селу.

Страхују за безбједност.

- У суботу су биле Задушнице и моја је сестра долазила овдје, пошто ми одржавамо гробље. Није успјела ни тример извући из аута од њих да покоси то гробље, окренула се и отишла - прича Јелка Јевић.

Мигрантски камп по катастру изграђен је на имовини града Бихаћа. Међутим, по грунтовним књигама, које су спаљене у Другом свјетском рату, ово је била српска имовина.

- Оно што забрињава је то да је неко успио да промијени назив једне парцеле. Дакле једна парцела је добила ново име прије годину дана - појашњава Ђорђе Радановић, предсједник Одбора за заштиту права Срба у ФБиХ. Додаје да се парцела прије звала градилиште а сад се зове џамија.

Представници Срба на федералном нивоу власти дуго упозоравају на ове проблеме, на које су, кажу, у Федерацији глуви.

- Ми једино што сада можемо, када је камп већ постављен, да позовемо све наше представнике, од трочланог Предсједништва, господина Додика, па све по хијерархији и у Федерацији колико нас има, да покушамо зауставити даље ширење кампова и узурпирање српске имовине - истиче Горан Броћета, делегат из српског народа у Дому народа Парламента БиХ.

Захтијевају да се камп огради, како би мигранте држали под контролом. Камп је удаљен свега 300 метара од православне цркве.

- Наши ставови које смо усагласили јесу да Предсједништво БиХ неодложно започне разговоре о реадмисији миграната у њухове земље поријекла јер је то стварно неопходно. Дошли смо до врхунца мигрантске кризе у УСК, а према најавама наших обавјештајних служби то није ни близи шта ће нам тек бити - наводи Немања Давидовић, предсједник Удружења "Повратник" УСК.

Од Владе УСК затражено је да исплате неизмирене плате и за 10 одсто их повећају припадницима МУП-а УСК, који брину о безбједности српских повратника.