latinica  ћирилица
11/10/2020 |  19:17 ⇒ 20:00 | Аутор: РТРС

Шта је учињено на заштити од поплава у Приједору? (ВИДЕО)

Прошло је шест година од стравичних поплава у Приједору, када је под водом било око 5.000 објеката.
Поплаве - Фото: РТРС
ПоплавеФото: РТРС

И прошле године Приједор је поново задесила велика поплава, која је причинила штету на стамбеним објектима и пољопривредном земљишту.

Свака јача киша и данас је разлог за страх Приједорчана.

Од 2014. године, приликом сваке јаче кише, мјештани приједорског насеља Гомјеница броје непроспаване ноћи. Насипи на обали Сане штите дио домаћинстава, док су бројна и даље у опасности.

- Људи страхују, улази им вода у подруме, улази у куће, у зависности колико изађе ријека Сана напоље - каже Недељка Вуковић.

И у једном од највећих приједорских насеља Тукови кажу да се о пројектима много причало, а мало радило.

- Корито ријеке Сане се не чисти, не продубљује, иако су одборници 2019. инисистирали на уграђивању интегралног плана заштите од поплава и инсистирало се на томе да се у буџет уграде средства за ове намјене, што до данас није учињено - појашњава Маја Марковић из Тукова.

Мјештани тврде да пројекат регулације обале Сане, узводно од ушћа Гомјенице у Сану, није потпуно завршен.

- Један дио зида што је урађен, који је заштитини зид од поплава, урађен је дјелимично и ту је сада остао један дио насеља гдје није урађено ништа. Шта то значи да се окрпи лонац на једном мјесту, ако је шупаљ на три мјеста, ништа - додаје Зоран Јефтић, редсједник Савјета МЗ Тукови.

Зашто је стање овакво на терену, не треба да чуди, категоричан је Далибор Павловић, шеф Клуба одборника СНСД-а у Скупштини града. Тврди, Приједор је град незавршених пројеката и када је о поплавама ријеч.

- Знамо само податак да је од Вода Српске у град Приједор за заштиту од поплава стигло око милион и 400 КМ, а од Европске инвестиционе банке за хитну заштиту од поплава је стигло милион и 600 хиљада марака - наглашава Павловић.

Додаје да није познато на који начин су та средства утрошена.

2014. штета од поплава, на подручју Приједора, износила је 15 милиона и 20 хиљада марака. 2019. процијењена је на 4 милиона и 100 хиљада.

На новинарско питање Градској управи - шта је град Приједор урадио да спријечи поплаве, одговор још чекамо.