

Истрага против НАТО пилота (ВИДЕО)
У том периоду НАТО бомбардовању били су изложени цивилни и војни циљеви на подручју Добоја и Теслића, а стотине људи је погинуло и више десетина рањено.
Касарне у Добоју, у Барама, Миљковцу и Поточанима, те репетитор локалног радија, само су неки од циљева које је НАТО августу и септембру 1995. бомбардовао на подручју Добоја.
Гађали су и телекомуникацијски торањ на озренском врху Краљица, када је погинуло пет везиста Војске Републике Српске.
Једини преживјели је Предраг Николић, техничар телекомуникација. Био је рањен а сигурне смрти спасило га је то што у тренутку поготка НАТО бомбе није био у објекту репетитора.
- Кад сам дошао себи, поновили су још једном. Значи да није био циљ да онеспособе систем веза него да убију. То ме је забољело, од оних који се заклињу у демократију и војничку част, а војничка част није да убијете него да онеспособите. Гађани су и цивилни и војни објекти, али гађани су осиромашеним уранијумом - прича Предраг.
Са посљедицама НАТО бомбардовања и дан данас суочава се и Љубомир Кандић. Један је од преживјелих чланова посаде на комуникацијском торњу на Бецњу, изнад Добоја. Звук авиона и ракета не заборавља.
- Нисам вјеровао баш да ће да гађају гдје су људи. Зашто, јесмо ми криви што смо ту били - пита се Љубомир.
Истрагу против непознатих лица због сумње да су извршили ратни злочин против цивилног становништва, приликом НАТО бомбардовања војних и цивилних објеката у Добоју и Теслићу 1995. године отворило је Окружно тужилаштво Добој.
Обимна документација раније прикупњена уништена је у поплави али је сачувана у ПУ Добој.
- Током истраге ће бити саслушан већи број свједока и оштећених, те ће се прибавити документација о причињеној материјалној штети на објектима, као и медицинска документација о смртно страдалим и повријеђеним лицима током бомбардовања - наводи Слободанка Лукић, Окружно тужилаштво Добој.
За вријеме НАТО агресије на Републику Српску, страдало је више од 100 цивила, на десетине је рањено. Посљедице осјете и данас. НАТО је учинио велики злочин према српском народу и добро је да је отворена истрага која ће то да докаже, каже премијер Српске Радован Вишковић.
- Ммислим да је добро што почиње ова истрага. Било би боље да се појавила и раније али није ни сада касно - закључује премијер.
У годинама након рата енормно је повећан број малигних обољења, нарочито у мјестима која су бомбардована.
То су уочили и поједини љекари добојске болнице што може бити директна посљедица бомбардовања осиромашеним уранијумом.