latinica  ћирилица
03/04/2021 |  22:01 | Аутор: СРНА

Козомара: Комшић поново показао колико је неодговоран и неозбиљан

Слањем незваничног писма, такозваног "нон пејпра" на више бриселских адреса, у коме се за политичку кризу у БиХ оптужују Србија, Хрватска и Русија, а уз њих и политичке партије Срба и Хрвата у БиХ, ХДЗ и СНСД, члан Предсједништва БиХ Жељко Комшић је још једном показао колико је неодговоран и неозбиљан, истиче политички аналитичар из Бањалуке Анђелко Козомара.
Жељко Комшић у Генералној скупштини УН - Фото: Screenshot
Жељко Комшић у Генералној скупштини УНФото: Screenshot

"Спутњик" преноси да је слањем писма на више адреса у Бриселу, хрватски члан Предсједништва БиХ Жељко Комшић начинио велику грешку, да је овим потезом себи пуцао у ногу, те да ће писмо, с обзиром на оно што су БиХ поручили амбасадори земаља Квинте и амерички државни секретар Ентони Блинкен, завршити у корпи за смеће.

Козомара напомиње да Комшић, који је члан Предсједништва БиХ, иступа самостално, што није дозвољено Уставом БиХ, већ је то дозвољено само предсједавајућем Предсједништва.

- Он /Комшић/ очигледно извршава налог свог ментора /лидер СДА/ Бакира Изетбеговића, и залаже се за "грађанску државу" у којој би се потпуно негирала национална структура БиХ, односно њена дејтонска структура о два ентитета и три народа. Грађанска држава, то је свима јасно, није могућа у БиХ, није била могућа ни у бившој Југославији која је била колико-толико уређена, па је, ипак, морала да пукне по националним шавовима - оцјењује Козомара.

Козомара истиче да овај Комшићев потез показује и то ко кочи напредовање БиХ према ЕУ.

Према Козомариним ријечима, земље Квинте су очигледно схватиле сву ступидност Комшићевог иступа и одговорили су му кратко, онако како је то учинио и амерички Стејт департмент у писму тројици чланова Предсједништва – нема никаквих страних мијешања у промјене унутрашњег уређења БиХ, него сви морају да сједну и између себе се договоре.

- Уз то, из писма Стејт департмента види се шта у БиХ занима Американце – ништа што је у интересу Бошњака – примјена пресуде из случаја `Сејдић-Финци`, као и да се Дом народа БиХ у Федерацији БиХ бира тако да и Срби из тог ентитета у њему могу да имају своје представнике - истиче он.

Козомара подсјећа да је политичко руководство у БиХ избјегавало да критикује Русију из два разлога – због гаса, од кога ФБиХ зависи више него Република Српска, као и зато што је руска вакцина, уз кинеску, једина доступна за грађане БиХ.

- Међутим, послије писма руског амбасадора и послије неколико његових иступа у сарајевским медијима, они и даље не нападају. Али, зато мислим да је Бакир Изетбеговић наредио свом ђаку Комшићу, кога су, као што је познато, Бошњаци изабрали за хрватског члана Предсједништва, да тако иступи, да би сутра могао да каже како се не слаже са тим ако би Русија радикалније реаговала на овако тешке оптужбе - сматра Козомара.

Док је Комшићев напад на Хрватску изазван тражењем те земље да на предстојећем самиту ЕУ једна од тема разговора лидера Уније буде стање у БиХ, напад на Србију изазван је, према мишљењу Козомаре, искључиво због невјероватно великог одзива грађана БиХ на позив српског државног руководства да се вакцинишу у Србији.

- У овдашњим медијима изношене су похвале и захвалност Србији што је грађанима БиХ омогућено да сачувају здравље. То је вјероватно дубоко погодило Комшића, јер, све што се позитивно говори о Србији, за њега је непријатељски чин - каже Козомара.

Комшић је послао писмо институцијама ЕУ у коме је оптужио ХДЗ Драгана Човића и СНСД Милорада Додика да кроз реформу Изборног закона БиХ настоје да "зацементирају етнички темељену политику која ескалира у популистички тоталитаризам", посебно кроз стварање етнички чистих изборних јединица, што асоцира на стварање "трећег ентитета".

У писму наводи да очекује већу помоћ у погледу НАТО-а интеграција као и "сузбијање негативног руског утицаја и њиховог наратива да је БиХ држава са два ентитета и три народа, те да ће они прихватити &лсqуо;све што се три народа договоре&рсqуо;, што није демократски израз и уводи елементе системске дискриминације и нестабилности у раду државних институција".

Комшић је указао на, како је навео, "растући руски утицај у БиХ, кроз реторику и активно дјеловање према појединим политичким актерима", што, сматра, није могуће квалитетно ријешити без активнијег ангажмана званичника ЕУ из Брисела.