

Ко је одговоран за помор рибе у Прњавору? (ВИДЕО)

На терену су били локални и републички инспектори, али нису имали коме да наложе инспекцијске мјере јер није било стечајног управника. Инспектори ће сутра посјетити "Рибњак".
Viši privredni sud odlučio: Prnjavorski "Ribnjak" imovina Srpske #RTRS #RTRSvijesti https://t.co/Xm7ZQlrdRT
— rtrsvijesti (@RTRSvijesti) July 15, 2021
Процјењује се да је више од пет тона рибе угинуло. Прњавору и околним општинама и градовима пријети еколошка катастрофа. Остатке рибе развлаче птице и дивљач. Уколико не буде рјешења, пријети ширење заразе.
- Ово је неподношљиво, толики је смрад да се не може издржати, ноћу не смијемо прозоре отварати - каже мјештанин Укринског Луга Мићо Стокановић.
Некадашњи гигант извозио је рибу у све дијелове бивше Југославије. Од 70 радника, данас тек њих шест ради по уговору о дјелу. Кажу, риба није храњена од 2019. Природни, доводни канали из Вијака и Укрине нису чишћени годинама, јер недостаје механизација.
- Канали се морају редовно чистити да бисмо имали воду, а ми већ двије године нисмо кашику спустили у њих... Дошло је до зачепљења, имамо проблем са дабровима на бранама, а немамо чим чистити - истиче Младен Китић, бивши руководилац производње у "Рибњаку".
И није само проблем чишћење, већ и крађа рибе. Поставља се логично питање - како су рибокрадице пролазиле поред обезбјеђења рибњака.
На терен су излазили локални и републички инспектори. Установили су неправилности али, кажу, руке су им везане јер стечајног управника нема. Тако инспектори нису имали коме да наложе инспекцијске мјере.
- АД "Рибњак" има еколошку дозволу коју је издало Министарство за грађевинарство и екологију и самим тим надзор над поштовањем те дозволе врши републички еколошки инспекторат - истакла је Милкица Митрић, општински еколошки инспектор.
Душанка Николић, начелница Одјељења за односе с јавношћу у Инспекторату Републике Српске, најавила је да ће Републичка водна инспекција сутра поново обићи "Рибњак".
- Ми већ имамо покренут управни поступак ради констатовања тренутног чињеничног стања - истакла је Николићева.
Правни вакуум настао је када је први стечајни управник Радомир Предојевић, враћен на то мјесто, али нови управник, Јелена Плавшић није добила разрјешење поступајућег судије.
- Имамо формално рјешење вишег суда да сам ја управник, и првостепеног да је то Плавшићева, која је у међувремену дала оставку и суд мора да донесе одлуку - каже Предојевић.
На незакониту смјену стечајних управника, начелник Прњавора Дарко Томаш упозорава од марта. Тврди да је због тога изгубио скупштинску већину. Тражи ванредну сједницу и одговорност стечајних органа.
- Увјерен сам да иза свега стоје поједини прњаворски моћници који су на сличан начин упропастили све и једно прњаворскко предузеће и остао је још само "Рибњак". Након наше реакције они су покренули притисак на одборнике па и на људе у стечајном поступку - рекао је Томаш.
Да ли је требало да се деси ова катастрофа да се именује нови стечајни управник? У поподневним часовима на ово мјесто именована је Наташа Косић. Тако ће од сутра републички инспектори имати коме да предложе мјере које треба спровести.