

Цвијановић: Стабилна и јака Србија је велика узданица за Српску
Цвијановић је истакла да су на највишем могућем нивоу у неколико посљедњих година институционална веза, политичко разумијевање и економска подршка која долази из Србије према Републици Српској.
- Користим и ову прилику да се захвалим у име институција и грађана Републике Српске на таквој подршци. Добро је за нас у Српској знати да постоји Србија, да је Србија стабилна и јака, да зна шта ради, да располаже свим алатима којима је неопходно данас да располаже једна модерна држава и то представља велику узданицу за све нас - рекла је Цвијановић.
Она је истакла да је, уз све што Србија и Српска раде заједно, као што је обиљежавање важних заједничких датума из историје, много и оних практичних ствари које се дешавају на релацији Србија - Српска.
Цвијановић је изразила задовољство што је данас договорено још неколико ствари које представљају искорак када је у питању заједнички однос према заједничкој дијаспори, а тиче се јачање таквих веза, али и адекватног представљања Српске и Србије, те очувања националног идентитета у дијаспори.
- Уз пуну захвалност за све оно што ћемо радити заједно иде и наша подршка из Републике Српске свима који ће бити укључени у овај пројекат када је у питању школство, национална група предмета - српски језик, национална географија, историја – оно о чему морамо да учимо нашу дјецу која живе изван Републике Српске, Србије или неких других крајева у којима живе Срби - рекла је Цвијановић.
Она је изразила захвалност за економску подршку и помоћ Србије Републици Српској у претходним годинама и подсјетила да је много покренутих инфраструктурних пројеката у области саобраћајне инфраструктуре и енергетике.
- Важно је да се реализује све ово јер то обезбјеђује бољи живот грађана, али је ово била и прилика да упознамо министра и његове сараднике о изазовима са којима се сусреће Република Српска, односно цијела БиХ - рекла је Цвијановић.
Она је оцијенила да је одлука одлазећег високог представника у БиХ Валентина Инцка о наметању измјена кривичног закона које предвиђају кажњавање негирања геноцида један од великих удараца БиХ.
- Осим што је неадекватна, непримјерена демократском функционисању и демократији уопште, сматрам да је ова одлука апсолутно назадна и да је нешто што може вратити БиХ много, много година, па можда чак и двије или три деценије уназад - рекла је Цвијановић.
Предсједница Српске је истакла да је неприхватљиво да у 21. вијеку неизабрани странац намеће нешто демократски изабраним институцијама или појединцима.
- Мислим да је ово почетак једне врло тешке ере у којој ће БиХ показати све оно лоше о себи, уз све оно што је показивала током претходних година. Моја порука према нашим грађанима у Српској и нашим институцијама јесте да ми знамо шта радимо, јачамо Републику Српску, нашу свијест о самима себи и нашу везу са Србијом и трудимо се да будемо реални и да све оно што су наши проблеми сагледамо на реалан начин - поручила је Цвијановић.
Она је истакла да је Инцко допринио да БиХ постане додатно непријатељско окружење и да буде додатно нерасположена према својим грађанима.
Цвијановић је оцијенила да је Инцкова одлука корак уназад који је показао све лицемјерство међународне заједнице оличене кроз виског представника и напоменула да разумије зашто се ово десило.
- Прво једним дијелом зато што је постало врло упитно и сва међународна јавност то зна, а постало је упитно ко је то високи представник, како се он бира, да ли је изабран или су у питању међународне разне преваре и трикови - рекла је Цвијановићева.
Она је указала да је разлог Инцковом потезу и чињеница да је руководство Републике Српске објелоданило цијелом свијету да је ријеч о високим представницима који су упорно из године у годину дјеловали изван својих мандата, а не онако како је прописано Дејтонским споразумом.
- И коначно, наступила је још једна нервоза везана за сва дешавања, за међународну експертску групу која је радила одређене извјештаје и претпостављам да је то све разлог због чега је Инцко овако реаговао - рекла је Цвијановић.
Ово је указала да је због тога БиХ много корака уназад од суштинског, правог помирења.
- Иако многи говоре како је ово корак ка помирењу, ја морам рећи да је ово велики раскорак у односу на оно што је требало да буде нормално у једној вишенационалној заједници - закључила је Цвијановић.