

Тегелтија: Српска није потписала капитулацију нити прихватила окупационе власти
Према његовим ријечима, један од званичних гараната мировног споразума указује да ОХР није имао овлаштења за наметање и да високи представник Кристијан Шмит нема легитимитет.
Он је указао да због тога изјава Амбасаде Русије у БиХ да је Канцеларија високог представника /ОХР/ кочница развојног пута БиХ и да инсистира на њеном безусловном гашењу - има посебну формално-правну тежину.
- Идентична ствар би била са САД или другим гарантима споразума - додао је Тегелтија.
Тегелтија је рекао да су ставови гараната споразума нешто што обезбјеђује вјеродостојност споразума, а у складу са споразумом је оно око чега сви гаранти постигну сагласност.
- Ако ОХР има неограничену и ничим контролисану моћ да доноси законе, сутра може донијети закон којим укида полицију Републике Српске, Министарство финансија Републике Српске, Владу Републике Српске, држављанство Републике Српске... - упозорио је Тегелтија.
Он је појаснио да, ако би Република Српска прихватила да ОХР то може, онда би између постојања и нестанка Републике Српске стајао један потпис тог чиновника.
- Због тога Република Српска не смије нити може прихватити такво наметање закона од ОХР-а јер, уколико то може, шта би спријечило ОХР да под таквим тумачењем властитог мандата наметне било који други закон који би потпуно обесмислио и на крају уништио Републику Српску? - констатовао је Тегелтија.
Бивши високи представник у БиХ Валентин Инцко наметнуо је допуне у Кривичном закону БиХ којима се забрањује и кажњава "негирање геноцида и величање ратних злочинаца", након чега је Народна скупштина Републике Српске по хитном поступку усвојила Закон о допуни Кривичног законика Републике Српске и Закон о непримјењивању одлуке високог представника.