latinica  ћирилица
01/09/2021 |  11:47 | Аутор: РТРС

Тривић: Коначно лакше ђачке торбе

Поводом почетка нове школске године, министарка просвјете и културе Републике Српске Наталија Тривић посјетила је данас заједно са директором Завода за уџбенике и наставна средства Источно Ново Сарајево Бојаном Ђенићем бањалучку Основну школу "Вук Караџић" и изразила задовољство што је нова школска година почела у школским клупама, те што основци коначно имају лакше ђачке торбе.
Тривићева у ОШ Вук Караџић - Фото: РТРС
Тривићева у ОШ Вук КараџићФото: РТРС

- Захваљујући дигитализацији садржаја, адаптацији и штампању уџбеника на папиру мале грамаже наши ученици коначно имају лакше торбе. Завод за уџбенике и наставна средства урадио је велики посао у вези са адаптацијом уџбеника, који су сада штампани на папиру мале грамаже, а томе ће допринијети и дигитализација одређених уџбеника, тако да у првој тријади основних школа прелазимо потпуно на иновативни начин извођења наставе, примјеном нових технологија - рекла је Тривићева.

Нагласила је да је нови предмет у првој тријади Дигитални свијет и приручник за наставнике за овај предмет уручила Душици Илић, наставнику разредне наставе у овој школи.

- Наставници су обучени како да изводе наставу и ово је примјер на који начин уводимо иновације у сам процес извођења наставе. Сматрали смо да ученици већ у другом разреду треба да се сретну са основама нових технологија - рекла је Тривићева која је уручила и уџбенике ученицима другог разреда који је посјетила.

Ђенић је рекао да је Завод наставио са процесом дигитализације садржаја уџбеника, те да је за почетак ове школске године припремљено 18 нових издања.

- Фокус смо ставили на прву тријаду основе школе, а дигитални садржај прати штампано издање уџбеника - навео је Ђенић.

Он је истакао значај што је приликом иновације уџбеника дошло до промјене, те се сада уџбеници штампају на волуминозном папиру, који је за око 25 одсто лакши од офсетног, који је до сада кориштен за штампање.

- Тежина уџбеника за поједине разреде прати препоруке здравствених институција, а то је да ђачка торба не прелази 10 одсто од укупне масе дјетета - рекао је Ђенић.

Он је напоменуо да тежина ђачке торбе нису само уџбеници, те позвао родитеље да поведу рачуна и о осталом прибору да би што више олакшали ђацима.

Ђенић је сликовито, важући уџбенике пред ученицима, приказао да је књига која је штампана на офесетном папиру тешка 230 грама, а на новом папиру 176 грама, што значи да су уџбеници лакши за 20 до 30 одсто.

- Не можемо утицати на школски прибор који се користи и апелујемо на родитеље да избором прибора допринесу да се ђачка торба олакша. Свеска А4 формата са тврдим повезом је тешка 470 грама, а са меким повезом 270 грама што значи да је лакша око 40 одсто - рекао је Ђенић.

Он је истакао да је перница за други разред тешка 150 грама, али да имамо пернице које су знатно теже.

- Радили смо иновацију и адаптацију уџбеника чиме смо значајно олакшали ђачку торбу и кроз дигиталне садржаје то ћемо и наставити да радимо - рекао је Ђенић.

Директорка ОШ "Вук Караџић" Татјана Вилендечић, рекла је да, за разлику од прошле, нова школска година почиње по класичном извођењу наставе, часови трају 45 минута, истичући да ће наставно особље и даље бити одговорно и учинити све да би биле испоштоване све препоруке и мјере заштите.

- Сва дјеца су у истом одјељењу због чега смо сви срећни. Други разреди ће ове године први пут бити сви заједно у учионици - рекла је Вилендечићева и истакла да ова школа има 850 ученика, те да посљедње три године биљежи по један разред више, односно око 30 ученика, у односу на претходну школску годину.