

Кошарац-Ђи Пинг: О економској сарадњи и актуелним политичким питањима

Саговорници су истакли да БиХ и Кина имају традиционално добре и пријатељске односе.
Закључено је да је досадашња сарадња резултирала реализацијом пројеката од обостраног значаја, те да постоји простор за унапређење економских веза и јачање спољнотрговинске размјене, саопштено је из ресорног министарства.
Кошарац је изразио захвалност за званични став Кине да не прихвати легитимитет Кристијана Шмита као новог високог представника у БиХ, с обзиром на то да није усвојен нацрт резолуције о именовању високог представника који су предложиле Кина и Русија на Савјету безбједности УН.
- Кина је наш пријатељ и захвални смо за подршку изворном Дејтонском споразуму, који је у великој мјери девастиран наметнутим одлукама високих представника. Политички представници институција Републике Српске и њени представници на нивоу БиХ подржавају и залажу се за договор три конститутивна народа и два ентитета у БиХ. Нећемо прихватити наметнуте одлуке високих представника, нити интервенционизам дијела међународне заједнице - поручио је Кошарац.
Говорећи о економској сарадњи са Кином, он је нагласио да је неопходно убрзати процедуре које ће омогућити извоз меса, млијека, те месних и млијечних прерађевина, као и меда на кинеско тржиште, које је од изузетне важности за привреднике из Републике Српске и Федерације БиХ.
Ђи је истакао да ће у контактима са надлежним институцијама Кине интензивирати разговоре о овим питањима, с циљем отварања кинеског тржишта за производе из Републике Српске и ФБиХ.
На састанку је било ријечи и о сарадњи у енергетском сектору, са фокусом на изградњу Блока седам Термоелектране "Тузла".
Кошарац је информисан о ставу кинеске стране да су се проблеми у вези са овим пројектом јавили због повлачења америчке компаније "General Electric", а не због повлачења кинеског инвеститора, како се то представља у дијелу јавности у БиХ.
Он је најавио да ће ова проблематика бити предмет разговора са министром енергије, рударства и индустрије ФБиХ Нермином Џиндићем.
Кошарац је захвалио Кини за помоћ коју је ова држава пружила Републици Српској и ФБиХ у борби против пандемије вируса корона и солидарности коју су показали, посебно када је ријеч о набавци вакцина.