latinica  ћирилица
01/10/2021 |  12:48 | Аутор: СРНА

Галијашевић: Прво рјешење за БиХ - повратак изворном Дејтону

Експерт за безбједност и борбу против тероризма Џевад Галијашевић рекао је да је прво рјешење за БиХ вратити се разговорима о изворном Дејтонском споразуму, који је покушао избалансирати појединачна вјерска права са колективним правима.
Џевад Галијашевић  (Фото: Синиша Пашалић/РАС Србија) -
Џевад Галијашевић (Фото: Синиша Пашалић/РАС Србија)

- Мислим да је то опредјељење и српског члана Предсједништва БиХ Милорада Додика, када говори о циљевима да чврсто стоји иза Дејтонског споразума, али да не стоји иза измишљања органа којих нема у том споразуму - рекао је Галијашевић данас новинарима у Бањалуци прије почетка научне конференције "Унитаризација и исламизација БиХ - узрок нове кризе".

Он је напоменуо да Савјет за спровођење мира не постоји у Дејтонском споразуму, као ни високи представник као законодавац, него као тумач појединих одредби такозваног Анекса 10.

- Кључно питање које се намеће јесте може ли се БиХ вратити изворном Дејтону или мора кренути водити разговоре о мирном разлазу. Чињеница је да три етничке заједнице не могу заједно живјети, не могу ниједно важно политичко питање хармонизовати, нити се договорити и учинити нешто добро за друштво - рекао је Галијашевић.

Он је истакао да поставити БиХ на начин да буде унитарна значи правити државу у некој новој диктатури.

- Немогуће је и не постоји примјер у свијету да је неко већинско исламско друштво градило државу на темељима западне грађанске идеологије, па тако ни у БиХ. Овдје подјеле нису само етничке природе, него и историјске, вјерске, те иду дубоко у прошлост - рекао је Галијашевић

Он сматра да неко ко припада исламском друштву не може у хришћанском окружењу градити грађанску државу западног типа - то не раде ни бх муслимани, ни СДА, па ни они који се представљају као алтернатива ове странке.

Галијашевић је истакао да СДА, као и политичко Сарајево, не само да се нису одрекли Алије Изетбеговића, него се нису одрекли ниједне тачке његовог политичког програма који представља исламизацију друштва и изградњу исламске државе.

Према његовим ријечима, прво рјешење је вратити се разговорима о изворном Дејтонском споразуму, који је покушао избалансирати појединачна вјерска права са колективним правима.

Петко Рашевић из Удружења "Безбједносни форум" Бањалука рекао је да је појава унитаризације и исламизације пут уласка БиХ у нову кризу, у већ ионако бременитом стању односа и живота БиХ.

Рашевић је истакао да је то неопходно сагледати са различитих страна, што је и циљ данашње научне конференције "Унитаризација и исламизација БиХ - узрок нове кризе".

- Имајући у виду да се на овим просторима кризе не завршавају, те да почињу нове прије него што старе буду завршене на прихватљив начин тако што би се дошло до повољног рјешења - битно је расвијетлити ову тему из позиције стручности - рекао је Рашевић.

Начелник Катедре безбједности на Факултету за пословне студије и право у Београду Божидар Форца рекао је да се кроз тему коју ће изложити на конференцији осврће и на ситуацију у којој се налазе Србија и Република Српска, односно српски народ.

- Полазим од тезе да се Србија брани у Републици Српској, а Српска у Србији, јер је циљ Запада и даље да владају овим регионом, да прекину везу између Српске и Србије тиме што ће унитаризовати БиХ, а тиме ће добити и јачи притисак на Србију да призна Косово и Метохију - рекао је Форца.

Према његовим ријечима, питање унитаризације је америчко-исламска идеја да се елиминише утицај Републике Српске.

- То неће успјети, а моја идеја је вратити се изворном Дејтонском споразуму, вратити шта је коме одузето у смислу права ентитета и онда почети преговоре, при чему на сваки начин сачувати мир и стабилност - рекао је Форца.