25/11/2021 |  22:16 ⇒ 22:31 | Аутор: Б92

Србија стотком до прве побједе у квалификацијама (ВИДЕО)

Кошаркаши Србије славили су у првој утакмици квалификационог циклуса за Мундобаскет 2023. године савладавши Летонију 101:100
Србија - Латвија - Фото: Тwitter
Србија - ЛатвијаФото: Тwitter

По четвртинама је било: 28:33, 24:23, 25:19, 24:25.

Летонија је феноменално отворила утакмицу, готово без грешке, пошто су у првој четвртини промашили само један шут (било из игре било са пенала) и убацили 33 поена, док је Србија "остала" на 28.

Чак и није била толико лоша одбрана Србије тада колико су Летонци прецизно шутирали (12 од 13 за 10 минута), а није помогао ни тајм аут који је звао Светислав Пешић.

Друга четвртина почела је са два узастопна промашаја Летонаца и два брза коша Србије, па је Лука Банки звао минут одмора након 2+1 ситуације Марка Јагодића Куриџе уз асистенцију Теодосића.

Поново су Летонци почели да погађају у серијама, али се Србија пробудила, успели су Аврамовић, Теодосић и Смаилагић да погоде неке веома важне шутеве и приђу на 43:44, па потом и да изједначе на 46:46.

У том моменту долази неколико чудних судијских одлука и важних погођених шутева Летоније па се на "велики одмор" отишло са резултатом неповољним по Србију – 52:56.

Друго полувреме је почело оштрим фаулом над Милошем Теодосићем, а уследила су још два брза фаула и Летонци су умало испунили бонус за 30 секунди игре у трећој четвртини, да би потом Теодосић пронашао Аврамовића за ново поравнање 58:58.

Играло се уз доста осцилација у наредних неколико минута, тројке су Летонце одржавале у вођству, док је Србија на различите начине покушавала да узврати и чак имала вођство 74:70 да би Ломаж четвртом тројком донео 74:75 и вођство Летонаца, па је Загорац тројком у последњој секунди донио вођство 77:75.

У последњој четвртини је виђена велика драма. Летонци су у неколико наврата имали по седам поена предности, а да ствар буде још гора повредио се и Ален Смаилагић који је на неких 5 минута прије краја отишао у свлачионицу и више се није враћао.

У посљедња два минута је прво Ристић погодио шут под фаулом, па Јагодић Куриџа и онда је кошаркаш Партизана Родион Куруц частио Теодосића петом личном и слободним бацањима послије којих је на семафору писало 100:98.

Летонци успјевају да изједначе, 100:100, па Јагодић-Куриџа са линије пенала доноси победу 101:100 у првом квалификационом мечу.

Теодосић са 21 поеном, а пратили су га Аврамовић са 17, Јагодић-Куриџа са 16 и Ален Смаилагић са 15 поена.

На другој страни, Ломаж је убацио 33 поена, а по 17 имали су Бертанс и Гразулис.