

Нема приватизације ХЕ на Требишњици, нити се заустављају радови на ХЕ Дабар (ВИДЕО)
Бакир Изетбеговић, изгледа је постао експерт за све, па се тако дрзнуо да говори и о Електропривреди Републике Српске. Бакирово уплитање је покушај економског слабљења Српске, оцјена је Владе и ЕПС-а. О електроенергетском сектору позвани су да говоре људи из уже научне области, а не политичари попут Изетбеговића, јасни су у Електропривреди Српске. А о хидроелектрани "Дабар", и струка, па и сам Суд БиХ дали су своје мишљење и потврдили да је документација комплетна, и да нема штетних еколошких посљедица.
- Када је ријеч о еколошким дозволама, овај пројекат је тапкао у мјесту годинама управо због судског процеса, Суд БиХ је пресудио да нема ништа спорно и на сонову тога смо 31. децембра поптисали уговор о градњи са кинеским партнерима - каже Ана Бокоњић Буха, портпаролка "Електропривреде" Репубиле Српске.
Идеја о градњи ХЕ Дабар, у оквиру пројекта "Гоњи хоризонти" датира још из 1954. и на њему су радили највећи стручњаци бивше Југоставије, и само стручњаци могу да говори о томе, али не и Бакир Изетбеговић, који манипулише, изврће чињенице и намеће Електропривреди политичке теме, став је у Електропривреди, али и у Влади Републике Српске.
- Ради се о наставку врло бруталног обрачуна са Републике Српске, како би се зауставио њен економски развој - тврди Петар Ђокић, министар енергетике и рударства у Влади Републике Српске.
Није тачно ни да докапитализација Хидроелектрана на Требишњици, значи приватизацију овог предузећа, него ће управо ЕРС куповином акција ХЕТ -а осигурати свој власнички удио од 65 одсто, а истовремено обезбиједити потребна средства за градњу ХЕ Дабар, наводе у Електроприведи Републике Српске.
- Право прече куповине акција ХЕТ-а, осим ЕРС, у року од 15 дана имају и сви други досадашњи акционари у истом проценту у којем већ имају удио - наглашава Благоје Шупић, директор дирекције за економско-финасијске послове Електропривреде Републике Српске.
Драгана Гарача, директорка брокерско -дилерског друштва "Монет Брокер", наглашава да Електропривреда Републике Српске посједује 65 одсто капитала.
- Не постоји никаква, ни теоријска могућност да дође до приватизације "на мала врата" како се спекулише у јавности - каже Гарача.
До сада је у градњу ХЕ Дабар уложено 147 милиона марака, и ово је највећи енергетски пројекат у региону у посљедњих 30 година.