

14/01/2022 | 22:33 ⇒ 23:59 | Аутор: СРНА
Брнабић: Промјенама Устава до независног судства
Премијерка Србије Ана Брнабић позвала је грађане да у недјељу, 16. јануара, изађу на референдум и да заокруже "за", јер ће, ако дају подршку промјенама Устава, судство убудуће бити независно, а тужилаштво самостално.

Ана БрнабићФото: РТРС
Брнабићева је истакла да се предложени уставни амадмани односе искључиво на област правосуђа, да то нема никакве везе са питањима везаним за Косово и Метохију, Рио Тинто, људска права и вакцинацију.
- Измјенаеуставних амадмана имају искључиво везе са начином на који ће се убудуће бирати судије и тужиоци - рекла је Брнабићева и додала да политика, уколико се изгласа промјена Устава, више неће имати утицај на избор судија.
Према предложеним измјенама, појаснила је, биће доживотне судије и неће имати пробног периода од три године, преносе београдски медији.
- Судије ће имати већину када бирају судије. У високом савејту судства од 11 чланова, шест чланова ће бирати само судије и одговорност ће бити искључиво на њима - навела је премијерка.