

Повећање извоза бијељинског дрвопрерађивачког и прехрамбеног сектора

Према подацима регионалне Привредне коморе у прошлој години извоз је повећан за 39 одсто.
Међутим, енормно повећање цијена репроматеријала и сировина због сукоба између Русије и Украјине поново на испит стављају наше привреднике који покушавају да пронађу најбоље услове и начине за пословање.
У прошлој години потражња за монтажним кућама Стеко центра на тржишту Европске уније повећала се за 50 одсто .Кренули су и у освајање америчког тржишта.
- Ова дешавања уносе немир и несигурност, материјали на тржишту имају веће цијене и све су већи рокови за испоруку грађевинских материјала према нама, а самим тим то може утицати на испоруке крајњим купцима. Још увијек успијевамо да амортизујемо све проблеме, имамо довољну количину материјала на лагеру да можемо да испратимо садашње уговоре - изјавио је директор Стецо центра Миленко Стевановић.
Континуитет у стручном усавршавању, употреба нових материјала и квалитет испоручене робе предуслови су за успјешно пословање и извоз на захтјевно западноевропско тржиште.
- Сваки дан излазе нови материјали и ми се трудимо да будемо у току са тим, идемо на сајмове, размјењујемо мишљења и покушавамо да уврстимо што боље и савременије материјале - рекао је шеф Пројектног бироа Бранко Крсмановић.
Предузеће Мега дрво запошљава 330 радника који производе намјештај, дрвене лијепљене плоче и брикет. У прошлој години извоз су повећали за 35 одсто.
- Од самог квалитета улазног материјала, начина обраде, па до производње финалног производа и на крају до саме дистрибуције, како ће то доћи до купца, све је то заокружен процес којим је потребно вјешто владати да купац био задовољан и одржала тржишна позиција - изјавила је комерцијални директор предузећа Мега дрво Соња Остојић.
Због свакодневног поскупљења репроматеријала на дневном нивоу у фабрици Сава Семберија су у немогућности да направе калкулацију готових производа за овогодишњу сезону.
90 одсто укупне производње се извози, а због поремећаја на глобалном нивоу имају проблем са наплатом.
- Ми имамо један девизни рачун који је отворен у Сбербанци. Други девизни рачун је у Нашој Банци, коресподентна банка је московска банка и суочавамо се са проблемом прилиива новца за производе које смо већ извезли - изјавио је директор Сава Семберије Стево Филиповић.
У Привредној комори кажу да у временима кризе као што су ове изазване вирусом корона и сукобом ослонац морају бити домаћи ресурси.
- Ми имамо довољно ресурса, шуме, воде и пољопривредних земљишта и требамо што више да улажемо и искориштавамо те ресурсе које посједујемо и да стављамо домаће инвеститоре у предност у односу на стране - рекла је Славица Марковић из Привредне коморе регије Бјељина.
Од 2016.године извоз предузећа са подручја бијељинске регије у сталном је порасту и већи је за 100 милиона марака.
Предњачи пољопривредно-прехрамбени сектор и дрвопрерађивачи.