

Удружење Украјинаца из Прњавора пружа помоћ у збрињавању избјеглица из Украјине
Тренутно у Добоју борави 12 породица из Украјине, у Броду 15 и у Прњавору осам породица. Они углавном долазе преко Маћарске и Србије и у Републици Српској се краће задржавају, због чега се број избјеглица из дана у дан мијења, рекао је Андрија Сваток, члан Удружења Украјинаца '' Златни клас'' из Прњавора гостујући у емисији '' Коријени'' Радија Републике Српске.
Сваток је истако да су породице из Украјине смјештене код пријатеља и познаника и да чекају на спајање са остатком својих породица које се углавном налазе у земљана западне Европе.
Он је појаснио да чланови породица из Украјине који су на пропутовању кроз Републику Српску имају обавезу да се у року од 48 сати по доласку у Српску пријаве у полицију.
- У том случају имају могућност да на простору Републике Српске бораве три мјесеца. Уколико би боравили у Српској дуже од три мјесеца, тада би било потребно да траже одређену врсту азила за боравак у Српској - истакао је Сваток.
Сваток је подсјетио је да су Друштво Украјинаца у Прњавору почетком марта посјетили предсједница Српске, Жељка Цвијановић и српски члан Предсједништва БиХ, Милорад Додик, као и представници Министарстава за финансије и европске интеграције. Том приликом направљен је план за организовање и пружања помоћи у збрињавању избјеглица у оквиру капацитета којима Прњавор и Бањалука располажу.
Према Сватоковим ријечима, други дио помоћи избјеглицама из Украјине би, уколико буде било потребе, био организован кроз избјегличке кампове.
- Ми смо на том пољу понудили помоћ градовима из Украјине који су побратими са друштвима Украјинаца у Републици Српској. Друштва из Прњавора би прихватала извјеглице из града Жидачов, а друштво Украјинаца из Бањалуке би примало и збрињаволо породице из града Лавова. Наша удружења из Прњавора и Бањалуке су у побратимским односима са Украјинцима из ова два града и имамо одраније чврсте пријатељске односе и сарадњу - казао је Сваток.
Сваток, који је предсједавајући Вијећа националних мањина при Парламентарној скупштини БиХ, говорио је и изучавњу језика националних мањина у Републици Српској о чему је било ријечи на недавно одржаном састанку са предстваницима Савјета националних мањина при Народној скупштини Републике Српске.
Он је истако да се у БиХ и Српској дужи низ година изучавају језици националних мањина као што су италијански у Штивору код Прњавора, украјински у Прњавору и Козарцу код Приједора, словеначки у Бањалуци, Приједору и Слатини, пољски у Прњавору, као и ромски у Тузли.