

Научници први пут узгојили биљке у земљи донесеној с Мјесеца (ФОТО)

Научници су у четвртак рекли да су посадили сјеме малог цвјетног корова, Arabidopsis thaliana, у 12 малих посуда величине напрстка и посматрали како ниче и расте. Свака посуда је садржавала грам мјесечеве земље, чији је тачнији назив лунарни реголит који се са својим оштрим честицама и недостатком органског материјала увелико разликује од земаљског тла, па се није знало хоће ли сјеме проклијати.
- Кад смо први пут видјели обиље зелених клица у свим узорцима, остали смо без даха - рекла је професорица хортикултурне Ана-Лиса Паул, директорица Интердисциплинарног центра за биотехнолошка истраживања Универзитета у Флориди и суводитељка студије објављене у часопису Communications Biology.
- Биљке могу расти у лунарном реголиту. Та једноставна изјава је колосална и отвара врата будућем истраживању кориштењем ресурса на Мјесецу и вјероватно Марсу - рекла је Паул.
Think growing plants on the Moon is the stuff of SciFi movies? Think again! I’m thrilled to be part of a team here at #UF that, for the first time ever, has successfully grown plants in lunar soil! #UFResearch https://t.co/KHG2B7wWa7
— Steve Elardo (@DrSteveElardo) May 12, 2022
Свако сјеме је проклијало и није било вањских разлика у раним фазама раста између оних посијаних у реголиту – који се углавном састоји од здробљених базалтних стијена – и сјемена посијаног ради поређења у вулканском пепелу са Земље са сличним минералним саставом и величином честица.
Сјеме посађено у реголиту имало је слабије резултате од поређених биљака, што можда и не изненађује.
Међутим, научницима је чињеница да су биљке уопште никле и расле била изванредна. Суводитељ студије Роб Ферл са Универзитета у Флориди, рекао је да је осјећао “радост гледајући како живот чини нешто што никада прије није било учињено“.
- Видјети како биљке расту је постигнуће јер говори да можемо ићи на Мјесец и узгајати храну, чистити ваздух и рециклирати воду користећи биљке на начин на који их користимо овдје на Земљи. То је такође откриће јер показује да земаљски живот није ограничен на Земљу - додао је Ферл.
НАСА је ставила на располагање 12 грама – само неколико чајних кашика – реголита прикупљеног током мисија Аполо 11, Аполо 12 и Аполо 17. Научници су посадили три или четири сјеменке у десетак посуда навлажених храњивом отопином, а затим их ставили у лабораторију на око 23 Целзијева степена под ЛЕД свјетла која дају ружичасту нијансу.
For the first time ever, scientists have grown plants in lunar soil.
— NASA (@NASA) May 12, 2022
This @UF and @NASASpaceSci experiment using Apollo Moon samples could shape the future of sustainable astronaut missions to deep space. Dig into the story: https://t.co/ZtUvowKi8e pic.twitter.com/PWGzev7lmN
Сјеме је никнуло у року од три дана. Након отприлике седам дана раста, научници су уклонили све осим једне биљке из сваког спремника. Онда је остављено да расте до 20 дана старости, а потом су убрани листови како би се процијенила активност гена.
Научници су такође утврдили да је реголит који је био дуже изложен космичким зракама и соларном вјетру на површини Мјесеца био мање погодан за раст.
Земаљске биљке могле би помоћи људима да успоставе терминале на мјестима као што су Мјесец и Марс, као што је приказано у филму “Марсовац“ из 2015. када је астронаут узгајао кромпир на Црвеној планети. НАСА-ин програм Артемис предвиђа повратак људи на површину Мјесеца у наредним годинама.