

Обиљежен Дан Осињске лаке пјешадијске бригаде и Дан ВРС

Осим чланова породица погинулих бораца, данашњем обиљежавању присуствовали су и вијенце положили градоначелник Милорад Симић, предсједник Скупштине града Бојан Радановић, представници Градске борачке организације, те делегације политичких партија.
Симић је истакао да дан формирања Осињске бригаде и Војске Републике Српске прије 30 година не смије бити заборављен.
- Обавезни смо да чувамо успомену на све људе који су дали животе и дијелове тијела за слободу коју данас уживамо - поручио је Симић.
Предсједник Градске борачке организације Чедо Вујичић нагласио је да је допринос Осињске бригаде током Одбрамбено-отаџбинског рата велики, те да је посебно значајан био на самом почетку када се у рано прољеће 1992. године надвила огромна опасност над становништвом јужног дијела Дервенте.
- У тим тренуцима када су се организовали људи на ширем подручју Осиње, осињско-сочаничког краја и изашли на етничке границе на том дијелу постало је јасно да ће Срби бранити животе и огњишта и више није постојала опасност те врсте - рекао је Вујичић.
Он је навео да је у протеклом Одбрамбено-отаџбинском рату у одбрани територија и становништва страдао 101 припадник ове бригаде, док је више од 500 рањено.
Припадник Осињске бригаде и један од оснивача Милан Гаврић подсјетио је да је намјера ове јединице била одбрана, односно дефанзивно дејство.
- Међутим, касније је била укључена у операције за пробој Коридора, у битку на Церу и Мишинцима, затим је учествовала у ослобођењу Дервенте и пробоју ободног канала - административне границе Дервенте и Брода, као и на добојском, маглајском и теслићком ратишту. Велика заслуга јединице и оно чиме се као народ поносимо јесте да није направила ниједан ратни злочин - рекао је Гаврић.
Ученици Основне школе "Ђорђо Панзаловић" из Осиње су рецитацијама и изложбом својих радова у просторијама школе дали допринос обиљежавању 30 година од настанка Војске Републике Српске и Осињске лаке пјешадијске бригаде.