

Повећање плата и пензија - први одговор на инфлацију (ВИДЕО)
Просјечна нето плата у том периоду већа је за око 12 процената и износи 1.094 марке.
Очекивати је да ће просјечни лични доходак расти јер су повећане плате у јавном сектору за 10 одсто и минималац за 60 марака.
Синдикат сматра да ће већ за мјесец и по минимална плата бити и већа од садашњих 650 марака.
Послодавци тврде да за то нема реалне основе.
Повећање минималца са 590 на 650 марака и плата у јавном сектору за економисте је добра одлука Владе Српске.
Тиме се, кажу, јача куповна моћ грађана и спашава домаћа економија.
Лични доходак мора пратити раст економске активности.
- За претходну годину ниво економске акитвности је порастао за преко 10 одсто.Тако да овај раст доходака значи да је то у рангу. Мени је драго да је препознат моменат да се приватна потрошња чува. Чували смо у пандемији радна мјеста, сада чувамо приватну потрошњу - изјавио је економиста Саша Стевановић.
За послодавце повећање минималне плате је популизам и прикупљање прихода у буџету.
Појашњавају да минималцу треба додати и минули рад, топли оброк и превоз, што је, рачунају, додатних 200 марака.
Док сматрају да су тиме финансијски закинути, синдикат се ускоро нада новом расту минималне плате.
- Ово није популизам, ово је, нажалост, пријека потреба да се повећају плате радницимада би могли да преживе - истакла је предсједница Савеза синдиката Републике Српске Ранка Мишић.
- Ова мјера о повећању од 60 марака ће у буџет донијети 45 милиона марака. Кроз најнижу плату узели су од послодаваца који су можда могли повећати плату - поручио је предсједник Уније послодаваца Републике Српске Саша Тривић.
Из Владе подсјећају колико се буџет одрекао новца само у овој години за подршку привреди.
Само то је довољно да минимална плата буде повећана, кажу у Влади.
- Ми смо се у овој години одрекли у корист привреде 130 милиона и није коректно да се тако оглашавају послодавци. Дали смо 50 милиона за плате радника у корист привреде, 80 милиона смо смањили за Фонд здравства и то је буџет надокнадио , тих 80 милиона - поручила је министарка финансија Српске Зора Видовић.
Републичке институције свакодневно раде на томе да се грађанима, посебно оним социјално угроженим, помогне различитим мјерама, каже српски члан Предсједништва БиХ Милорад Додик.
- Сваки дан све и једну иницијативу коју добијемо или чујемо да неко ради у окружењу или у свијету покушавамо да убацимо у наш модел, да видимо да ли може бити примјењив, да је социјално одговорна и стабилизацијска мјера, а не неки авантуризам - рекао је Додик.
Аргумент за повећање минималца, али и осталих плата је и чињеница да је привреда Републике Српске остварила годишњу добит од 2,4 милијарде марака.
Економисти се осврћу на деценију прије, када је профит у Српској и ФБиХ био укупно пола милијарде марака, а сада је већи од пет милијарди.
- Десет пута се повећао профит. То треба да нас радује због тога што наша привреда постаје профитабилнија, а када постаје профитабилнија онда можемо направити нове прерасподјеле унутар привреде - поручио је Стевановић.
За минималну плату у Републици Српској ради око 130 000 радника.
Од тог броја свакако треба одузети раднике који дио свог личног доходка добијају мимо рачуна.
Боље инспекцијске контроле, сагласни су сви, у буџету би обезбједило више новца.