

Отворена изложба "Козара 1942"

Директор Националног парка "Козара" Божидар Николетић изјавио је да је ова изложба једна у низу активности којима се покушава дати значај обиљежавању јубилеја.
- Битка на Козари је битка српског народа за слободу и за опстанак - рекао је Николетић новинарима на Козари.
Изложбу су реализовали Музеј жртава геноцида и Меморијални музеј на Мраковици.
Кустос Музеја жртава геноцида у Београду Бојан Арбутина рекао је да уз изложбу иде и каталог изложбе и књига односно зборник одабраних докумената и свједочанстава који употпуњују ову изложбу и без које она не би могла да функционише.
- То је једна врста триптиха. Изложба је замишљена као једно остваривање амбијента, то јест у њој доминирају и шума и кругови и све оно што је и на симболичан начин и /Душан/ Џамоња овде представио кроз овај споменик. Покушали смо те кругове да пробијемо, то вријеме и простор Козаре у љето 1942. да увучемо у музеј, да код посјетилаца створимо једну врсту емпатије - истакао је Арбутина.
Кустос Меморијалног музеја на Мраковици Борис Радаковић рекао је да се и овом изложбом на примјерен начин сјећају свих жртава Козаре, страдања Козаре и побједа Козаре.
- Ово је почетак и ова прича биће настављена у више праваца. Нас двоје историчара из Меморијалног музеја на Мраковици одрадили смо посао око проналажења адекватне историјске грађе - додао је Радаковић.
Замјеник градоначелника Приједора Жарко Ковачевић рекао је да изложба опомиње да се та зла, која су се десила у Приједору и Поткозарју, никада више не понове.
Осим Арбутине и Радаковића, аутор изложбе је и виши кустос Меморијалног музеја на Мраковици Марина Љубичић Богуновић, а аутор поставке је руководилац Групе за програме у култури, просвјети, умјетности и издаваштву Музеја жртава геноцида Никола Радосављевић.
Изложба, коју су подржали Министарство културе и информисања Србије, Телеком Србија и Фондација Музеја жртава геноцида, биће отворена за посјетиоце до 1. септембра на Мраковици, а након тога у Београду.