

Вишеград: РИК поништио гласове стигле поштом на референдуму за опозив начелника (ВИДЕО)

Повреда Изборног закона БиХ, тачније начела личног гласања, односно непотписани гласачки листићи, главни је разлог за овакву одлуку Републичке изборне комисије која је другостепено прихватила жалбе СНСД-а, а које је претходно одбила општинска комисија.
Да је гласање путем поште било нелегално од почетка, тврди начелник Вишеграда Младен Ђуревић. Супротног става су у скупштинској већини која се није жалила РИК-у, али јесте ЦИК-у. И прије доношења одлуке тражили су њено одбијање, укључивање Централне изборне комисије БиХ и признавање прелиминарних резултата од 23. јуна као коначних. А помоћ се тражила и на другим сарајевским адресама.
- Ми се нисмо никоме жалили изузев ЦИК-у. Јесмо писали и ОХР-у, високом представнику, ја лично и скупштинска већина на челу са мном као предсједником Скупштине - изјавио је предсједник општинског парламента Муамер Софовић.
Имајући у виду све познате чињенице о Шмитовом боравку у БиХ и односу Српске према њему, врло интересантно је да овај потез није засметао никоме од представника седам српских странака које са НиП-ом чине скупштинску већину.
- Све што је Скупштина и што је предсједник Скупштине општине написао, скупштинска већина стоји иза тога - истакао је Миле Лакић, одборник Покрета за Вишеград.
Одборник СНСД-а Дарко Андрић каже да осуђују такав поступак скупштинске већине која је и покренула референдум.
- Скупштинска већина држи у блокади Вишеград већ двије године и сад уз помоћ одборника Народа и правде, који има 160 гласова, успио је да наговори седам странака из Српске да фактички признају Кристијана Шмита - каже Андрић.
У политички подијељеном Вишеграду грађани су или за једну или за другу политику, али су јединствени када је ријеч о Кристијану Шмиту.
Јединствени су грађани и у оцјени да у политичким препуцавањима највише трпе они. У Вишеграду све је стало - нема реализације инфраструктурних пројеката, не издвајају се средства за спорт и остало. Иако је буџет усвојен, општина је у блокади, каже начелник Младен Ђуревић који одлуку РИК-а дочекује у својој канцеларији.
- Оно што ћу сугирно урадити, јесте да ћу искористити своје законско право да послије одлуке РИК-а, гдје очекујем да ће бити одлука да референдум није успио, затражим од Владе Републике Српске распуштање локалног парламента јер на то имам право - рекао је начелник Ђуревић.
Даљи кораци су јасни – након става РИК-а, општинска комисија треба да потврди резултате и припреми извјештај за локалну скупштину, а затим се све просљеђује Републичкој изборној комисији на коначну ријеч – да ли је опозив успио или не. Посао би можда могао бити готов за мјесец, ако нека од страна не покрене управни спор, што је врло извјесно.