latinica  ћирилица
01/11/2022 |  21:32 ⇒ 22:08 | Аутор: СРНА

Отворена изложба "Ледена тишина" о сјећању на жртве Новосадске рације

Његова светост патријарх српски Порфирије отворио је вечерас у Београду изложбу под називом "Ледена тишина - сећање на жртве Новосадске рације" поводом 80 година од погрома над Србима, Јеврејима и Ромима у Бачкој 1942. године.
Патријарх отворио изложбу о жртвама Новосадске рације (Фото: instagram/porfirije_patrijarh) -
Патријарх отворио изложбу о жртвама Новосадске рације (Фото: instagram/porfirije_patrijarh)

Патријарх Порфирије истакао је да без сјећања на невино пострадале жртве свог народа није могуће познавати себе, а самим тим ни градити односе, нити заједницу са било којим другим народом, ма колико трошили милозвучне ријечи о демократији и међусобним разумијевању.

- Ево нас пред поставком изложбе "Ледена тишина - сећање на жртве новосадске рације", подијељене у три цјелине. Једна су мјеста масовних егзекуција током рације, друга страдање православних свештеника Шајкашко-новосадске рације и трећа је 80 година касније - будућност сјећања - рекао је патријарх Порфирије.

      View this post on Instagram

A post shared by Патријарх Порфирије (@porfirije_patrijarh)

Изложба, коју су у Конаку књегиње Љубице организовали Епархија бачка, Културни центар Новог Сада и Историјски архив Новог Сада, представља дио свједочења Српске православне цркве о својим светим мученицима и исповједницима вјере Христове.

Поздравну ријеч упутио је и епископ бачки Иринеј, а уводним словом присутне је поздравио директор Историјског архива Града Новог Сада Петар Ђурђев.

У жељи да подсјети и отргне од заборава највеће злочине у историји Новог Сада, Културни центар Новог Сада већ годинама током јануарских дана, када се обиљежава сјећање на Новосадску рацију, организује предавања, изложбе, трибине и филмске пројекције у оквиру програма "Ледена тишина".

Ове године навршава се 80 година од када су Срби, Јевреји и Роми били жртве мађарских окупационих снага у Новом Саду и на подручју тада окупиране Бачке.

Од устоличења на катедру епископа бачких 1990. године владика Иринеј упорно деценијама настоји да се, осим молитвеног сјећања на пострадале у јавном животу, медијима, просвјети и издаваштву говори о Рацији и њеним жртвама.

Као плод таквог дјеловања владике Иринеја објављено је мноштво књига, стручних чланака и новинских написа о теми Рације одржано низ академија у Новом Саду, али и другим градовима.

Епархија бачка освојила је прво мјесто и награду "Златни витез" на истоименом међународном филмском фестивалу за документарни филм "Дјеца бесмртности".