latinica  ћирилица
18/11/2022 |  12:48 ⇒ 14:44 | Аутор: РТРС

Митрополија дабробосанска: Недопустиво присвајање српских добара у ФБиХ

Недопустиво је и непримјерено присвајање културних и сваких других добара српског народа и Српске православне цркве у Федерацији БиХ, саопштено је из Митрополије дабробосанске, гдје је данас одржано је информативно и стручно савјетовање у вези са статусом Чајничког јеванђеља.
Стручно савјетовање у Митрополији - Фото: СРНА
Стручно савјетовање у МитрополијиФото: СРНА

Стручно и информативно савјетовање сазвао је Његово високопреосвештенство митрополит дабробосански Хризостом поводом непримјереног и национал-шовинистичког односа бошњачког и хрватског члана Комисије за очување националних споменика БиХ, те тенденциозног и националистичког насртања одређених бошњачких кругова на идентитет Чајничког јеванђеља, саопштено је на сајту Митрополије.

Црквена општина Чајниче, захваљујући чињеници да је насљедница некадашњег манастира у Чајничу, у свом властништву посједује значајна културна добра од којих су напознатија чудотворна икона "Чајничка Красница", те рукописно Чајничко јеванђеље.

Како саме цркве, тако и велики број покретне имовине проглашен је културним добром БиХ. Учињено је то 2007. године сагласношћу, како власника добара чајничке Црквене општине, тако и давањем сагласности Митрополије дабробосанске.

- Након информисања о самом "Чајничком јеванђељу", те цјелокупне ситуације која је створена од 2013. године о овом питању, донесени су одређени закључци које митрополит Хризостом треба да стави у законске оквире - наведено је у саопштењу.

Први закључак овог савјетовања јесте да се на нивоу митрополије Дабро-босанске формира тијело – митрополијски Одбор за праћење насртаја и покушаја отимања, те сличних појава по питању идентитета културних добара у митрополији Дабро-босанској српско-православне провенијенције, њиховог историјског, културног, сакралног и националног идентитета. Недопустиво је и непримјерено присвајање културних и сваких других добара Српског народа и Српске православне Цркве у ФБиХ.

Други закључак: У потпуности подржати текст обраћања ЦО Чајниче Комисији БиХ-е по питању нелегалног и протузаконитог мијењања Одлуке односне Комисије из 2007. године по питању културног добра ЦО Чајниче.

Трећи закључак: Организовати научни скуп у току 2023. године у Сарајеву по питању Чајничког јеванђеља, а под покровитељством Митрополита дабробосанског Господина Хризостома.

Четврти закључак: Извршити стручну реконструкцију ризнице ЦО Чајниче и припремити је за повратак Чајничког јеванђеља у исту. Приликом повратка Чајничког јеванђеља са репарације организовати презентацију истог у Чајничу. Вријеме и термини биће накнадно објављени.

Пети закључак: У случају да Комисија БиХ не повуче своју одлуку из 2013. године по питању културног добра ЦО Чајниче митрополија Дабробосанска и ЦО Чајниче повући ће своје сагласности из 2007. године о давању сагласности за проглашење културним добром ЦО Чајниче и покренуће поступак за излазак из односног споразума.