18/12/2022 |  16:04 ⇒ 19/12/2022 | 07:17 | Аутор: РТРС

Аргентина је првак свијета! (ФОТО/ВИДЕО)

Фудбалери Аргентине нови су шампиони свијета након што су у финалу Мундијала у Катару побиједили Француску.
Аргентина првак свијета (Фото: EPA-EFE/Ronald Wittek) -
Аргентина првак свијета (Фото: EPA-EFE/Ronald Wittek)

Аргентина је до треће свјетске титуле дошла након што је у 90. минута било 2:2, а по један гол на обје стране пао је у продужетку па се отишло у узвођење пенала.

"Гаучоси" су били бољи у извођењу једанаестераца 4:2 и трећи пут у историји покорили планету.

Капитен нових свјетских шампиона Аргентинаца Лионел Меси проглашен је за најбољег фудбалера (МВП) Мундијала.

И остале индивидуалне награде отишле се у руке "гаучоса" - најбољи голман је Емилијано Мартинез, а најбољи млади фудбалер Енцо Фернандез.

Најбољи стријелац је Француз Килијан Мбапе са осам голова.

Ток меча:

Пенали:

Аргентина је првак свијета – побједа послије пенала (4:2)

-----

120+ - Шампиона свијета ће одлучити једанаестерци!

117. минут - ГОООООООООООООЛ! Килијан Мбапе из једанастерца доноси изједначење на 3:3. Има ли краја драми?

115. минут - Полетио Камавинга. Подигао га је Паредес и зарадио жути картон.

109. минут - ГООООООЛ! Меси за 3:2 у корист Аргентине!!! Какав делиријум на стадиону "Лусаил" у Дохи међу навијачима "Гаучоса".

98+ - крај регуларног дијела утакмице. Гледаћемо два продужетка по 15 минута.

90+ Надокнада - игра се још осам минута.

82. минут - ГООООООООООООООЛ!Мбапе са друге планете изједначује на 2:1 и велико славље међу Французима.

80. минут - Мбапе је шутирао по земљи у лијеви угао, Мартинес га је прочитао, али је ударац био прејак. Французи смањују на 2:1.

71. минут - Пробао је Мбапе. Нашао је простора за шут, био је бржи од Месија, међутим, са ивице казненог простора, шутирао је преко гола.

68. минут - Први ударац Француске. Коло Муани је шутирао главом, али неконтролисано и далеко поред гола.

63. минут - Ништа од пенала за Аргентину. Брза контра, али је Љорис био опрезан и стигао је прије до лопте у односу на Мекалистера.

59. минут - Алварес пробао са лијеве стране искоса у први угао Љориса, али је капитен "триколора" добро реаговао.

54. минут - Мартинес истрчао. Није баш најбоље реаговао, али је имао и среће, да се лопта не одбије Французима.

49. минут - Аргентина ређа шансе. Овога пута волеј са двадесетак метара хватао је Родриго де Паул, који је шутирао право у Љориса.

46. минут - Добра идеја. Фернандес је пробао да проигра Мекалистера, али је Љорис правовременом истрчао.

45+ минут - У току је пауза од 15-ак минута након завршетка првог полувремена.

41. минут - Дешан направио двије измјене. Умјесто Жируа и Дембелеа на терену су Коло Муани и Маркус Тирам.

36. минут - ГООООООООЛ. Аргентина удуплала предност против Француске. Резултат је 2:0. Стријелац Анхел ди Мариа.

23. минут - ГООООООООЛ за Аргентину, 1:0. Стријалац за "Гаучосе" легендарни Лионел Меси, из једанаестерца је рутински савладан Уго Љорис.

Четрнаести минут - Без шута у два наврата. Најприје није прошла комбинација Мбапеа и Рабиоа на једној, као ни покушај Месија да проигра саиграче на другој страни.

На самом почетку, лопта је углавном у ногама Аргентине, а прва полушанса била је за Алвареса.

Пробао је да шутира у 4. минуту, пао је, тражио и пенал, али од свега само – офсајд.

Оба тима се боре за трећу титулу у историји, Аргентинци прву од 1986. године, док Французи бране трофеј освојен прије четири године у Москви.

Аргентина игра у саставу: Мартинез - Молина, Ромеро, Отаменди, Таљафико - Де Пол, Фернандез, Мекалистер - Ди Марија, Меси, Алварез.

За Француску наступају: Лорис - Кунде, Варан, Упамекано, Т. Ернандез - Чуамени, Рабио, Гризман - Дембеле, Мбапе, Жиру.