Дадо Доган најавио подношење оставке (ВИДЕО)

Доганову оставку или разрјешење дужности прво је затражио предсједник Републике Српске Милорад Додик.
Из Социјалистичке партије, чији је Доган био приједлог, тврде да приликом кандидатуре нису знали да је био осуђен на годину дана затвора због саобраћајне несреће.
Прије поноћи министри изабрани у нову Владу положили су заклетву у Народној скупштини Републике Српске.
Један од 16 министара само је преноћио на функцији. Новоименовани министар породице, омладине и спорта Дадо Доган подноси оставку.
За нашу телевизију је рекао да је 2012. године у саобраћајној незгоди у којој је и сам учествовао, једно лице смртно страдало и да је за то дјело кривично одговарао.
- Саобраћајна несрећа која се десила из нехата и за коју сам одговарао пред законима Српске је болна тачка у мом животу и што сам се на овај начин увјерио да су политичке игре без граница. Након што формално буде утврђен избор Владе, поднијећу оставку на изабрану дужност - рекао је Доган.
Доганово разрјешење функције рано јутрос од премијера Радована Вишковића тражио је предсједник Српске Милорад Додик.
За њега је грешка Социјалистичке партије која је приликом предлагања кандидата за министарску позицију прећутала почињено кривично дјело.
Предсједник Социјалистичке партије Петар Ђокић тврди да у Социјалистичкој партији нису знали за ове догађаје.
- У тренутку када смо истакли кандидатуру Даде Догана за министра у Влади Српске нисам имао информацију да је имао саобраћајну незгоду 2012. године у којој је смртно страдало једно лице. Мени је јако жао што је Дадо Доган изложен непријатности и што је неко у јавности желио да је Социјалистичка партија предложила кадар који је споран - истакао је Ђокић.
Српски члан и предсједавајућа Предсједништва Жељка Цвијановић каже да је неодговорно што је Доган прихватио мандат.
Додаје да у њеном мандату предсједника Републике није било никаквих посебних помиловања.
- То се никад не ради самоиницијативно, претходно су била два позитивна мишљења и то сам синоћ провјерила, и министарства правде, и мислим да је био Окружни суд у Добоју који је дао позитивно мишљење да се брише из евиденције да би се лице могло пријавити и конкурисати за одређено радно мјесто. Сматрам да је неодговорно да се прихвата мандата, али и да се номинује неко ко би могао изазвати тему на овај начин - рекла је Цвијановић.
Упркос свему, Република Српска је показала да је најстабилнији дио БиХ, прва је формирала своје институције, каже премијер Српске Радован Вишковић.
Вишковић наводи да су циљеви које је остварила стара, и пред новом Владом - раст БДП-а, социјалних давања, плата и запослености. Међу приоритетима у новом мандату и демографска обнова Републике Српске.
- Ми ћемо направити и посебан програм за младе у смислу оснивања бизниса младих људи, поврата уплаћених пореза и доприноса за те њихове бизнисе, олакшице приликом набавке прве некретнине - истакао је Вишковић.
Вишковић каже и да је пред Српском изазовна година у којој ће фокус Владе бити очување енергетске стабилности.
- Република Српска да нема енергетску стабилност коју сада има, били би знатно угрожени. Ми немамо те ресурсе, ми немамо те капацитете да, рецимо, данас набавите електричну енергију на берзама по 300 или 350 евра по мегаватсату и да то дате нашим грађанима за 25 евра. Ако би набављали по једној цијени, онда би то морали по тој цијени продавати - поручио је Вишковић.
У нови мандат премијер Српске ушао је са налогом републичком Инспекторату за појачаном контролом тржишта, у циљу заштите грађна од недозвољеног дивљања цијена.
