

Остојић: Очекивана одлука Владе о висини основице за борачка примања

- Износ основице за личне и породичне инвалиднине, мјесечни и годишњи борачки додатак за БОРС не представља новост, јер се њихова висина знала још прије два мјесеца приликом усвајања буџета Републике Српске за ову годину - рекао је Остојић и напоменуо да је и приликом расправе о овом питању у Парламенту Српске пренио незадовољство БОРС-а на укупно планирана средства за борачка примања.
Он је истакао да ова примања нису била ни приближно довољна за рјешавање захтјева које је Скупштина БОРС-а упутила надлежним институцијама.
Када је ријеч о дефинисању основице за обрачун личних и породичних инвалиднина, Остојић каже да је она је у номиналном износу увећана за око 100 КМ у односу на основицу из друге половине протекле године.
- Колики је њен процентуални износ у односу на просјечну плату из прошле године још не можемо рећи док Републички завод за статистику не утврди и објави податак о просјечној плати за 2022. годину - напоменуо је Остојић за Срну.
Он је навео да се, према расположивим подацима, може закључити да ће утврђени проценат основице остати на нивоу из друге половине прошле године.
- Ово значи да ће се у току текуће године морати учинити додатни напор у смислу још једног повећања висине основице за обрачун, чиме би био увећан и проценат по коме се она одређује и тако наставио напредак у позитивном правцу - истакао је предсједник БОРС-а.
Остојић сматра да се показао потпуно погрешан и неодржив тренутни концепт права из којих произилазе новчана примања за демобилисане борце у виду годишњег и мјесечног борачког додатка, као и посебних материјалних давања за незапслене социјално угрожене демобилисане борце млађе од 60 година у висини мјесечног борачког додатка, те ад хок интервенције кроз једнократне помоћи.
Према његовим ријечима, у овом погледу неопходно је дефинисати и нормативно, односно формално-правно уредити системско и трајно одрживо рјешење кроз јединствен борачки додатак за три борачке категорије.
Остојић је најавио да ће за мјесец дана бити одржана сједница Скупштине БОРС-а чије ће одлуке и наредни кораци у многоме зависити од наставка разговора са надлежним институцијама Републике Српске и постигнутим резултатима у вези са рјешавањем захтјева Скупштине који се односе на побољшање статусног и материјалног положаја борачких катергорија.
Влада Републике Српске донијела је јуче одлуку о висини основице за обрачун примања за ову годину предвиђених Законом о правима бораца, војних инвалида и породица погинулих бораца Одбрамбено-отаџбинског рата у износу од 793,02 КМ.
То представља повећање основице за 13,5 одсто у односу на основицу по којој је корисницима права вршен обрачун примања предвиђених Законом у претходној години, која је износила 698,70 КМ, саопштено је из Бироа Владе Републике Српске за односе са јавношћу.