latinica  ћирилица
19/01/2023 |  13:32 ⇒ 20:26 | Аутор: РТРС

Представљен 47. број часописа "Аргументи" - Анализа општих избора и закона политичких процеса (ВИДЕО)

У Бањалуци је данас представљен децембарски, 47. број часописа за друштвено-политичка питања "Аргументи" у издању Савеза независних социјалдемократа, који се бави анализом општих избора у БиХ.
Аргументи - Фото: РТРС
АргументиФото: РТРС

Уредник часописа "Аргументи" Милан Љепојевић рекао је да су прошлу годину обиљежили општи избори у БиХ, те да се нови број овог часописа бави анализом овог процеса, али и другим темама које се баве законима политичких процеса.

- Посљедњи избори потврдили су несумњиву побједу СНСД-а, као парламентарне странке на нивоу Републике Српске и БиХ, као и наших појединачних кандидата за предсједника Републике Милорада Додика и српског члана Предсједништва БиХ Жељке Цвијановић - рекао је Љепојевић.

Он је напоменуо и да су избори направили и рендгенску слику стања по цијелој дубини СНСД-а, од сваког града, општине, мјесне заједнице, те су верфиковали рад али и нерад сваког појединца.

Аутор текста "Континуитет побједа СНСД-а и Додика" Вања Малиџан рекао је да је, осим убједљиве побједе СНСД-а и кандидата ове странке, чињеница да је на општим изборима дошло до пораста броја гласова за ову странку, у односу на претходне изборне године.

Аутор текста "Избори у геополитичком контекст" Предраг Ћеранић рекао је да се протекли општи избори у БиХ тичу и сусједних земаља, те да су за њих били заинтересовани страни центри моћи, стране амбасаде.

- Државници се од политичара разликују по томе што прате геополитичка гибања и сходно томе проналазе начин да креирају политику државе, ентитета, народа којег представљају и управо се Додик и разликуј по томе од других, јер прати геополитичка кретања и доноси одлуке које су се показале као прави одговор за народ који представља, јер добија његово повјерење - рекао је Ћеранић.

Члан редакције часописа "Аргументи" Саша Мићин, представљајући чланак "Андреј Фурсов о супер-издаји посљедњег лидера СССР-а" рекао је да је у њему анализирана улога Михаила Горбачова у процесу рушења Свјетског Савеза.

- Занимљиво је да су погрешне процјене совјетског руководства у тим временима више утицале на распад државе, него све агентурне службе које су тада радиле против ње - рекао је Мићин.