

Новитовић: Дрина се постепено повлачи из заплављених насеља

Новитовић је, након обиласка поплављених подручја са замјеником градоначелника Зворника Бојаном Ивановићем, истакао да су предузете све превентивне мјере, ангажована Служба цивилне заштите, Професионална ватрогасно спасилачка јединица, комунална и друга предузећа, а све с циљем да се смањи нагли продор воде у угрожена насеља.
Он је додао да је Ивановић са одговарајућим сужбама свакога дана и ноћу био на терену, предузимао и руководио све мјере које су предвиђене Планом одбране од поплава у овој локалној заједници, чиме су знатно смањене посљедице обилних падавина.
Новитовић је рекао да је непрестално праћена ситуација, доток воде у акумулације, као и протоци у сливу Дрине на поручју Бајине Баште, Вишеграда и Зворника.
- Повезали смо у систем заштите и спасавања и грађане, локалну заједницу, републичке организације и Владу Републике Српске - навео је Новитовић.
Он је додао да су се слушале и сугестије предсједника Републике и Владе Српске, али и грађана за све оне специфичности локалне заједнице или микропростора како би се на најбољи начин прошло кроз ову ситуацију.
Ивановић је рекао да је данас ситуација нешто боља и да очекује да у наредном периоду дође до стагнације водостаја.
- Што се тиче Градске управе и наших служби, ми смо даноноћно на терену, гдје помажемо нашем становништву. Захваљујући правовременим информацијама, имали смо времена да реагујемо, организујемо и помогнемо изношење намјештаја, доставимо вреће са пијеском и предузмемо друге мјере тако да би штета сигурно била већа да се није интервенисало правовремено - рекао је Ивановић.
Замјеник градоначелника најавио је да ће, уколико ријека Дрина не буде више расла, бити предузете мјере на санацији посљедица поплаве.
- Доставићемо пумпе да се избаци вода из подрума и гаража, организовати спровођење дезинфекције, чишћење улица и осталих површина, а већ у понедјељак, 23. јануара, почеће да ради градска Комисија за процјену штете - рекао је Ивановић.
Он је нагласио да ће се у наредном морати изнаћи средства да се уради обалоутврда на плавном дијелу Дрине, како становници у ових 50 кућа не би морали да страхују сваки пут када пада јача киша и да се више не дешавају поплаве.
Кризни штаб за ванредне ситуације града Зворника саопштио је данас да се вода повукла из већине од 10 стамбених објеката у каракајском насељу Терминал и викенд-насељу Средњи Шепак.
Вода се постепено повлачи и са пољопривредног земљишта у Роћевићу, Шепку и Тршићу.
Проток на Хидроелектрани Мали Зворник износи 1.888 метара кубних у секунди, док је доток 1.830 метара кубних у секунди.
Максимални проток Дрине забиљежен је у току ноћи између 19. и 20. јануара, када је износио 2.390 метара кубних у секунди.
Ријека Хоча се повукла у корито, а уобичајени проток има и ријека Сапна.
Из Градске управе Зворник наводе да ће обезбиједити пумпе за избацивање воде из подрумских просторија и гаража, исушиваче, дезифекцију просторија у које је вода ушла, чишћење улица и дворишта, а већ од понедјељка Комисија за процјену штете обилазиће терен ради утврђивања посљедица поплаве.
У саопштењу се додаје да ће Град Зворник настојати да у сарадњи са Владом Републике Српске пружи помоћ грађанима у санирању штете коју су претрпили, а која је, захваљујући правовременом реаговању надлежних ублажена и знатно мања него да није било превентивних мјера.
Припадници Службе цивилне заштите са резервним саставом и Професионалне ватрогасно спасилачке јединице настављају да дежурају ради превентивног дјеловања.