

Вулић: Турковићева радила на стварању исламске БиХ

На тврдње актуелног министра иностраних послова у Савјету министара БиХ Елмедина Конаковића да је у доба привременог финансирања за конзулате у Новом Пазару и Ријеци потрошено око 100.000 евра, а да нико тамо није радио, Вулићева је рекла да се показало истинито све оно на шта је указивао амбасадор БиХ у Хрватској Александар Врањеш, као и оно шта су коментарисали посланици СНСД-а у Представничком дому.
- Ми смо константно говорили да се Турковићева издиже и изнад Предсједништва БиХ и да себи даје овлаштења која јој не припадају и сви су то овдје у политичком Сарајеву оспоравали и због тога негодовали - напоменула је Вулићева.
Она је додала да самоиницијативе Турковићеве да отвара представништва и троши новац свих грађана без одобрења и без системског плана јасно говоре о њеној самовољи и потреби да угоди кадровима СДА и онима који су јој били добри лобисти ка остварењу циља.
- Њен циљ је исламска БиХ од које очито ни она а ни представници СДА не одустају - оцијенила је Вулићева у изјави новинарима у Сарајеву.
Министар иностраних послова у Савјету министара БиХ Елмедин Конаковић /НиП/ је одговарајући на питање рекао да је "брзим увидом у стање Министарства иностраних послова" међу уоченим проблемима било питање отворених конзулата БиХ у Новом Пазару, Ријеци и Тирани.
Питање му је поставила посланик Аида Баручија коју је занимало да ли генерални конзулати БиХ у Новом Пазару и у Ријеци отворени у аугусту прошле године функционишу или су били представа за јавност с обзиром на то да буџет Министарства не предвиђа новац за ова два конзулата нити су именовани конзули.
- Брзим увидом у стање Министарства један од уочених проблема су ова два конзулата и онај у Тирани. У систематизацији радних мјеста не постоје људи у њима, нису буџетирани тако да за њих нема новца - рекао је Конаковић.
Он је додао да се плаћају закупи за конзулате и да је потрошено стотину хиљада евра у зграде у којима нема особља, а да постоји информација да се у конзулату у Ријеци налази једна особа "која има неки уговор о дјелу" који се истражује.
Конаковић је рекао и да је највећи проблем што су се одлуке доносиле у вријеме привременог финасирања што је кршење Закона о буџету, те да је то била предизборна прича.
- Имамо индиције да су уговори који су склапани, склопљени мимо процедуре по Закону о јавним набавкама. Из ревизорског извјештаја наслућујем да има пуно већих проблема од овог питања - закључио је Конаковић.