

На листу А1 уврштено 12 лијекова за тешка обољења; Ријешен проблем рефундације
Одлуку о измјени Листе лијекова који се издају на рецепт данас је усвојио Управни одбор Фонда, а почиње се примјењивати дан након објављивања у Службеном гласнику.
- Ово је још једна у низу активности коју је ФЗО Српске предузео након усвајања новог Закона о обавезном здравственом осигурању, будући да су њиме измјењени поједини сегменти у односу на раније прописе, укључујући и област рефундације трошкова здравствене заштите. Новим и измјенама постојећих подзаконских аката ФЗО настоји да обезбиједи континуитет у остваривању права осигураника, као и да омогући примјену свих нових права предвиђених Законом у што краћим роковима - истичу у ФЗО Српске.
Поред лијекова који су уврштени на листу А1, такође, и на листу А лијекова који се издају на рецепт уврштен је нови дијететски препарат - храна за бебе алергичне на протеине крављег млијека (Новалац Аллернова АР и Аптамил Аллергy Дигестиве Царе), која ће родитељима бити доступна у апотекама у потпуности на терет Фонда, наводи се у саопштењу.
Из ФЗО Српске напомињу да је листа лијекова који се издају на рецепт измјењена са намјером да се првенствено родитељима дјеце обољеле од појединих ријетких обољења, те дјеце са потешкоћама у развоју омогуће рефундације трошкова за лијекове који су нерегистровани и који се већином не могу ни набавити у апотекама у Републици Српској и БиХ.
- Управо из тог разлога лијекови за које се најчешће траже рефундације су уврштени на листу А1 на којој се налазе лијекови који нису регистровани у БиХ али немају алтернативу и неопходни су у лијечењу појединих обољења. Ријеч је о лијековима за епилепсију, лупус, аутоимуне болести, Вилсонову болест и друге - поручују из ФЗО Српске.
На овај начин, истичу из ФЗО Српске, системски се уређује ова област, будући да је нови Закон о обавезном здравственом осигурању Републике Српске прецизирао у којим случајевима се може одобрити рефундација трошкова здравствене заштите.
- Наиме, када су у питању лијекови који се издају на рецепт, није предвиђена рефундација за оне лијекове који нису обухваћени листом лијекова Фонда. Из тог разлога, руководство Фонда, стручне службе, комисија за лијекове, као и ресорно министарство и Управни одбор Фонда реаговали су у најкраћем могућем року како би се настала ситуација превазишла уврштавањем неопходних лијекова за поменуте категорије осигураника на листу - наглашавају из ФЗО Српске.
Из ФЗО Српска напомињу да је у питању "жива материја", те да ће се и у наредном периоду мијењати прописи који уређују ову област како би се прилагођавали потребама осигураника.
- Такође, очекујемо и од фармацеутских компанија да покажу већу заинтересованост за регистрацију лијекова у БиХ како би се побољшала доступност лијекова нарочито за осјетљиву дјечију популацију. Тада родитељи не би морали да лијекове набављају у иностранству и да за њих накнадно рефундирају трошкове - прецизирали су из ФЗО Српске.
Наведене активности и финансирање најновијих у свијету доступних терапија за ријетка обољења, које је Фонд почео да финансира још прошле године, потврда су конкретне подршке институција здравственог система у циљу системског приступа унапређењу квалитета здравствене заштите најосјетљивије популације, наводи се у саопштењу.
Из ФЗО Српске подсјећају да је 01. фебруара 2023. године у Министарству здравља и социјалне заштите Српске одржан састанак министра здравља и социјалне заштите Републике Српске Алена Шеранића са представницима Фонда и УКЦ Српске, као и представницима Удружења дјеце са потешкоћама у развоју Градишка и Савеза за ријетке болести Српске.
- На састанку је управо разговарано о процедурама рефундације трошкова лијекова. Том приликом представници Удружења и Савеза су информисани о свим процедурама и активностима Фонда које су већ биле у току, а које су данашњом одлуком Управног одбора окончане - закључују из ФЗО Српске.