Министарка финансија САД: Влада би могла да остане без новца до 1. јуна

Достизање горње границе дуга значило би да влада више није у могућности да позајми новац, преноси Би-Би-Си. Јелен је у понедјељак позвала Kонгрес да реагује "што је прије могуће" како би ријешила ограничење од 31,4 трилиона долара.
- Након прегледа недавних савезних пореских примања, наша процјена је да нећемо моћи да наставимо да испуњавамо све обавезе владе до почетка јуна, а потенцијално и до 1. јуна, ако Kонгрес не подигне или суспендује лимит дуга пре тога - написала је Јелен у писму предсједнику Представничког дома Kевину Мекартију.
Јелен је истакла да чекање до посљедњег тренутка да се обустави или повећа лимит дуга може озбиљно наштетити пословању и повјерењу потрошача, подићи краткорочно трошкове задуживања за пореске обвезнике и негативно утицати на кредитни рејтинг Сједињених Држава.
Горња граница дуга је подизана, продужавана или ревидирана 78 пута од 1960. године. Републиканци у Представничком дому захтјевају драстично смањење потрошње и поништавање неких Бајденових одлука, укључујући његов програм опроста студентских кредита и пореске кредите за зелену енергију.
С друге стране, Бајден, који инсистира на подизању лимита без услова, прошле седмице је истакао да се о том питању "не може преговарати".
Предсједник је, како преноси британски јавни сервис, изложен све већем притиску пословних група да разговарају о предлозима републиканаца. Први пут у историји САД би дошле у ситуацију да не могу да отплате дуг, што би уздрмало глобална финансијска тржишта и срушило повјерење у САД као глобалног пословног партнера.
Експерти су упозорили да би неизвршење обавеза такође могло довести до рецесије и раста незапослености. То би такође значило да САД не би могле да позајмљују новац за исплату плата владиних службеника и војног особља, чекове социјалног осигурања или за друге обавезе.
Министарство финансија планира да повећа задуживање до краја квартала који се завршава у јуну, у укупном износу од око 726 милијарди долара, око 449 милијарди долара више него што је планирано раније ове године.
Званичници су рекли да је то дјелимично због нижих прихода од пореза на доходак од очекиваних, веће државне потрошње и готовинског биланса на почетку квартала који је био нижи од очекиваног.
У заједничкој изјави од понедјељка, лидер демократске већине у Сенату. Чак Шумер и лидер демократа у Представничког дома Хаким Џефрис рекли су да САД немају луксуз да чекају до 1. јуна да донесу закон како би избјегли неиспуњавање обавеза и спријечили катастрофалне посљедице за економију и милионе америчких породица.
У другом писму послатом члановима Kонгреса у јануару, Јелен је навела да је Министарство финансија почело са "ванредним мјерама" како би избјегло банкрот владе.
Подсјећамо, калифорнијско одјељење за финансијску заштиту и иновације (ДФПИ), затворило је јуче Прву републичку банку и одобрило њену продају једној од највећих америчких банака Џеј Пи Морган Чејс.
