

Понуда за Западни Балкан је пропагандна политика Европске комисије (ВИДЕО)

Да се ова бриселска понуда треба читати између редова мишљења су гости наше емисије "Други угао".
За професора политичких наука Милоша Шолају овдје се не ради о реализацији стварних процеса, већ о пропагандној политици.
- ЕУ иде логиком западноевропског либерализма гдје се све плаћа и купује. Ниједан од модела које смо до сада видјели није дао резултат: CARDS пројекти из 2003, ИПА пројекти, западнобалканска Иницијатива Берлин-Лондон, реформска агенда Федерике Могерини и Јоханеса Хана... И сада Урсула фон дер Лајен долази са прегрштом обећања. Мислим да се повјерење у ту врсту пројеката изгубило и зато ЕУ мора бити конкретнија - истиче Шолаја.
Да је то првенствено политичко питање, слаже се и сарадник Института за међународну политику, Александар Митић јер, како каже, западне силе на Републику Српску и Србију свакодневно врше притиске.
- Не одлучује о томе ни Европска комисија, ни Урсула фон дер Лајен, као што нису ни њени претходници. Они су плаћени да преносе ентузијазам за проширење и повезивање региона за запад. О томе одлучују државе чланице и све док оне не одобре проширење, а знамо каква је неповољна ситуација, неће бити озбиљнијег напретка. За одређене државе постоје одређене непремостиве препреке - за Србију због Косова и санкција према Русији, а ту су и притисци на Републику Српску - наглашава Митић.
Народни посланик Срђан Мазалица, истиче да смо за Брисел сада прихватљиви, јер простор Балкана желе изоловати од Русије.
- Нисам оптимистичан након говора Урсуле вон дер Лајен, јер се већином њено излагање односило на сукоб у Украјини гдје је само дио говора посветила Западном Балкану. Али, и тај дио је повезала са Русијом у намјери да Западни Балкан изолује од Русије и неких других земаља чијег се утицаја прибојавају на тлу Европе - наводи он.
Те мјере, додаје Мазалица, нису ништа ново, већ слично Берлинском процесу - убрзавање пута ка Европској унији.