latinica  ћирилица
08/06/2023 |  16:59 ⇒ 18:22 | Аутор: СРНА

Анђелковић: Резолуција Парламента Српске о Космету има вишеслојни значај

Политички аналитичар Драгомир Анђелковић оцијенио је да Резолуција Народне скупштине Републике Српске о заштити Срба на Косову и Метохији и о територијалном интегритету и суверенитету Србије има вишеслојни значај и као таква представља подстицај за Србију да буде досљедна у одбрани своје јужне покрајине.
Драгомир Анђелковић - Фото: РТРС
Драгомир АнђелковићФото: РТРС

Анђелковић је истакао да тај документ представља апел међународној заједници да коначно почне да се држи принципа које заговара и да коначно и људска права Срба, и све оно што се у цивилизованом свијету под тим подразумијева, морају да буду предмет њихове заштите, а не да се спроводи преко најгрубљег угрожавања Срба на Косову и Метохији.

- Ово је и подстицај Србији да буде доследна у одбрани Косова и Метохије и охрабрење да се одбаце ултиматуми Запада, попут њемачко-француског плана који подразумијева капитулацију - изјавио је Анђелковић Срни.

Он сматра да је Резолуција цјеловита подршка српском народу на Косову и Метохији, али и Србији, да одбаци притиске и истраје на Резолуцији 1244 Савјета безбједности УН.

Према његовим ријечима, Резолуција је истовремено и захтјев западном дијелу међународне заједнице да се коначно у духу онога што причају позабаве Косовом и Метохијом, а не да прелазе преко грубе дискриминације Срба и да њихова осуда албанске структуре буде само реторичка.

Народна скупштина Републике Српске усвојила је данас Резолуцију о заштити Срба на Косову и Метохији и о територијалном интегритету и суверенитету Републике Србије, којом се осуђује константно кршење људских права Срба на Космету.

У Резолуцији се подржавају напори Србије у очувању територијалног интегритета и суверенитета, који је загарантован међународним правом и Резолуцијом Савјета безбједности УН 1244.

У закључцима се наводи да ће они бити упућени Генералној скупштини и Савјету безбједности УН, Парламентарној скупштини Савјета Европе, Европском парламенту, парламентима бивших држава СФРЈ и представницима Републике Српске у институцијама БиХ.