

Стевандић у Маутхаузену: Слава прецима-наук потомцима (ФОТО/ВИДЕО)

Стевандић је данас присуствовао освештању Спомен-капеле Светих српских новомученика на Војничком гробљу у Маутхаузену, која је изграђена у знак сјећања на 40.000 српских официра, војника и цивила који су 1918. године доведени из Србије и окружења у заробљенички логор.
Осим Срба у овом логору су били и заробљеници из Русије, Италије и других земаља, а Спомен-капелу је освештао Његова светост патријарх српски Порфирије.
- Матхаузен данас. Молитвено окупљени народ. Освештање спомен капеле - написао је Стевандић на Твитеру.
Матхаузен данас.Молитвено окупљени народ. Освећење спомен капеле.А овдје је и у првом и другом свјетском рату био логор за србе и у сваком је скончало по 8000 мученика.Данас погача и со и дјечији осмјех.Неуништив смо народ. pic.twitter.com/5It9PH7YWu
— Ненад Стевандић (@nenad_stevandic) June 10, 2023
Он је указао да је овдје и у Првом и Другом свјетском рату био логор за Србе и да је у сваком скончало по 8.000 мученика.
- Данас погача и со и дјечији осмјех. Неуништив смо народ. Мало се најежиш па осјетиш благост. Ово је први споменик који је подигнит српским страдалницима ван српских земаља, а који је подигла српска држава - Република Српска. И неће остати на томе. Слава прецима - наук потомцима - нагласио је Стевандић.
Мало се најежиш па осјетиш благост. Ово је први споменик који је подигнит српским страдалницима ван српских земаља а који је подигла српска држава- Република Српска.И неће остати на томе.
— Ненад Стевандић (@nenad_stevandic) June 10, 2023
Слава прецима-наук потомцима. https://t.co/LQLlFA7mxu
Освештању Спомен-капеле и литургији присусвовали су предсједник Републике Српске Милорад Додик, предсједник Народне скупштине Републике Српске Ненад Стевандић и министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Србије Никола Селаковић.
Dodik u Mauthauzenu: Sjećanje na stradanje ne može nestati (FOTO) #RTRS #RTRSvijesti https://t.co/fkt3DvzRDl
— RTRS vijesti (@RTRSvijesti) June 10, 2023
Спомен-капела на Војном гробљу Маутхаузен изграђена је у знак сјећања на српске официре, војнике и цивиле који су у јесен 1914. године заробљени и одведени из Србије и окружења у заробљенички логор Маутхаузен код Линца, у Аустрији, кроз који је до 1918. године прошло око 40.000 Срба, Италијана, Руса и других народа.