13/06/2023 |  06:56 ⇒ 09:17 | Аутор: РТРС

Денвер на крилима Јокића освојио прву шампионску титулу у историји (ФОТО/ВИДЕО)

Кошаркаши Денвер нагетса предвођени Николом Јокићем први пут у историји постали су шампиони НБА лиге. Нагетси су у петом мечу савладали екипу Мајами Хита 94:89 и са 4:1 у серији ставили тачку на финале НБА лиге. Најбољи кошаркаш свијета Никола Јокић меч је завршио са 28 поена и 16 скокова.
Денвер Нагетси (Фото: EPA/JOHN G. MABANGLO SHUTTERSTOCK OUT) -
Денвер Нагетси (Фото: EPA/JOHN G. MABANGLO SHUTTERSTOCK OUT)

Прво полувријеме - Промашаји и само промашаји

Екипе су стегнуте ушле у меч. Прва четвртина почела је са двије изгубљене лопте Денвера и предношћу Мајамија 5:0. Убрзо потом, Денвер је послије нових изгубљених лопти успио да веже 12 поена заредом и дође до предности.

Након овог тренутка екипе су постизале поене у још неколико серијских наврата. Мајами има проблем са шутем са дистанце, а скоро све поене постигао је Бем Адебајо кошевима испод обруча.

Нагетси су изгубили чак шест лопти од старта меча, а по двије личне грешке Јокића и Гордона додатно су лимитирале домаћу екипу у нападу.

Мајами је у одсуству Николе Јокића у овој четвртини највише играо препознатљиву зонску одбрану.

Низ проблема за Нагетсе настављен је двоцифреном предношћу Мајамија већ на отварању другог периода.

Хит је превише лако пробијао одбрану Денвера који усљед великог броја фаулова није играо довољно агресивно.

Ритам игре из прве дионице екипе су пренијеле и у другу. Нагетси су имали проблеме у организацији напада што није био случај у претходним мечевима.

Денвер је налик на прву четвртину изгубио шест лопти у фази напада. Зонска одбрана Хита успјела је да "склони" кошаркаше Мајка Мелоуна од обруча након што су по отварању меча свих уводних 16 поена постигли "из рекета".

Домаћу екипу у животу је одржао офанзивни скок, тачније висок постотак директних поена након ухваћеног скока у нападу.

Нагетси су прве двије четвртине завршили са свега једном погођеном тројком из 15 покушаја, па не чуди податак да Мајами води са свега 38 одсто реализованог шута из игре.

Џамал Мари је у првом полувремену на паркету провео 19 минута, али је Хит успио да га неутрализује, па се стицао утисак да је свега неколико минута био у ротацији.

Најефикаснији кошаркаш у досадашњем току меча је Бем Адебајо са 18 постигнутих поена.

У екипи Денвера Мајкл Портер и Никола Јокић убацили су по девет поена.

Друго полувријеме - нови промашаји и драма на крају

Трећа четвртина није донијела много узбуђења, али јесте промјену стања на паркету.

Денвер је успио да смањи предност, а у једном тренутку и преокрене против ривала из Флориде.

Домаћа екипа је након полувремена успјела да захваљујући добром игром у одбрани, заштитом свог коша дође до поена у транзицији којих није било у прве двије четвртине.

Након неколико успјешних уводних минута у којима су екипе успијевале да дођу до поена, најчешће поенима након зицера ушло се у серију промашаја.

И Нагетси и Хит низали су неуспјешне нападе да би Портер Јуниор и Лаури у самом финишу размијенили двије тројке.

Посљедња четвртина личила је на претходне све до самог финиша када су чини се екипе схватиле шта је улог.

Џими Батлер је након два поготка из 12 покушаја из игре везао двије тројке, а потом и поене за два којима је унио неизвјесност у сам финиш меча.

Нагетси су предвођени Јокићем држали прикључак, а потом и играли чврсту одбрану која им је 25 секунди прије краја донијела украдену лопту, а потом и поене који су ставили тачку на питање побједника.

Никола Јокић најефикаснији је кошаркаш на мечу са 28 поена уз 16 скокова и четири асистенције.

Мајкл Портер Јуниор додао је 16 поена уз 13 скокова, а Колдвел поуп 11.

У екипи Мајамија Џими Батлер је меч завршио са 21 поеном, Адебајо је додао 20 уз 12 скокова.