latinica  ћирилица
14/06/2023 |  21:56 ⇒ 21:58 | Аутор: РТРС

Размотрен годишњи извјештај о раду омбудсмана за дјецу, у порасту пријаве о вршњачком насиљу

Омбудсман за дјецу Републике Српске је током 2022. године запримио укупно 116 пријава којима се указује на различите облике насиља над дјецом, а омбудсман за дјецу Републике Српске Гордана Рајић рекла је у Народној скупштини да је та институција лани забиљежила знатан пораст пријава којима се указује на вршњачко насиље.
НСРС (Фото: Б.Здриња) -
НСРС (Фото: Б.Здриња)

У Годишњем извјештају о раду Омбудсмана за дјецу за 2022. годину наводи се да се од укупног броја пријава, 15 односи на насиље у породици, а осам на насиље у васпитно – образовним установама.

-Највећи број пријава, њих 59 односи се на вршњачко насиље, док се 12 пријава односи на насиље употребом савремених информационо-комуникационих технологија. Десет пријава се односи на сексуално злостављање дјетета, а седам на занемаривање - наводи се у овом извјештају који је размотрен у Народној скупштини.

Рајићева је истакла да је ова институција лани забиљежила знатан пораст пријава којима се указује на вршњачко насиље.

Она је образлажући наведени извјештај напоменула да су препоруке Омбудсмана у том смислу биле да је потребно прије свега превентивно дјеловање што подразумијева едукације, адекватну и правовремену реакцију, те јасно дефинисано питање школске дисциплине.

- Али и повећање васпитне улоге школе, бављење узроком а не само посљедицама насилног понашања и, свакако, постојање сарадње школе и родитеља - рекла је Рајићева.

Она је рекла да су потребне званичне евиденције и подаци о насиљу, као и ревидирање постојећих и доношење нових аката који ће дефинисати правила и процедуре поступања у вези с тим.

Рајићева је навела да је у прошлој години било случајева злоупотребе дјеце у политичке сврхе, па су на том плану издате адекватне смјернице политичким субјектима, медијима и родитељима.

Она је додала да је институција, коју води, настојала да лани буде доступнија јавности, отворено говори о свим актуелним питањима и проблемима који се односе на дјецу.

-Због тога смо током извјештајног периода остварили преко 70 различитих сарадњи са медијима - рекла је Рајићева и додала да медији имају важну улогу у промоцији и заштити права дјеце.

Она је додала да се Омбудсман лани бавио питањима права дјеце у стању социјалне потребе на смјештај у установу, чиме је указано на проблеме дјеце без родитељског старања.

У извјештају се наводи да се Омбудсман бавио и питањем права дјеце на здраву животну средину, те интензивирањем сарадње са дјецом кроз одржавање радионица под називом - Имамо право да се мој глас чује, којима је обухваћено око 900 дјеце.

- Циљ је на том плану био да се дјеца едукују о њиховом праву на учешће у доношењу одлука и поступцима који их се тичу, као и на прихватање и уважавање дјеце као активних чланова друштва - рекла је Рајићева.

Она је додала да је ове године у плану посебан извјештај о насиљу с аспекта дјетета, гдје би сама дјеца требало да говоре о насиљу.

-Односно, да ли га има над и међу дјецом, у којој мјери је присутно и како се они а како ми, одрасли, носимо са тим проблемом - најавила је Рајићева.

Предсједник Народне скупштине Ненад Стевандић је током раније расправе о Годишњем извјештају о раду Омбудсмана за дјецу рекао да Српска и њене институције треба да на све расположиве начине заштите дјецу од савремених пошасти попут терора друштвених мрежа којима су изложена, као и проблема са опојним дрогама и сексуалним насиљем над дјецом.

Он је закључио данашње засједање које ће бити настављено сутра разматрањем Годишњег извјештаја о резултатима активности Институције омбудсмана за људска права БиХ за 2022. годину.

Посланици ће разматрати и инормацију о одлукама о помиловању у 2022. години.

Наставак сједнице је заказан за 10.00 часова.