

Запад преко Уставног суда БиХ иде на ревизију Дејтона на штету Срба

Коментаришући одлуку Уставног суда БиХ да избрише правило према којем сједницама морају да присуствују бар један судија из Републике Српске и троје из ФБиХ, Миливојевић је указао на то да искључивање српског народа из главних органа одлучивања, попут Уставног суда БиХ није у складу са Дејтонским споразумом.
- То показује да покушаји неких центара моћи да изврше ревизију Дејтона на штету српског народа воде у кризу БиХ. Овај случај са Уставним судом је један вид кршења Дејтонског споразума и довођења српског народа у подређен положај - рекао је Миливојевић Срни.
Он је нагласио да покушаји ревизије Дејтона преко Уставног суда и преко најважнијих органа у БиХ практично трају од доласка новог високог представника који је именован мимо Савјета безбедности УН и редовне процедуре.
- Мислим да БиХ улази у кризу институција, али и у кризу функционисања. Ни до сада није функционисала како треба, али то сада добија озбиљне размјере - рекао је Миливојевић.
Он сматра да велика одговорност за то лежи на земљама Квинте и на западним центрима моћи који по сваку цијену желе да ревидирају Дејтонски споразум на рачун формуле "два ентитета, три народа".
Коментаришући реаговање Републике Српске и најаву усвајања закона о непоштовању одлука Уставног суда БиХ ако та институција не поништи своју посљедњу одлуку, Миливојевић каже да је ријеч о изнуђеним мјерама Српске.
- Треба рачунати са отпором, јер српски народ неће прихватити тако нешто, а Република Српска неће прихватити да се њен положај доведе у питање и да се на било који начин ревидира изворни Дејтон на штету положаја и надлежности Српске, али и положаја српског народа у БиХ - истакао је Миливојевић.
Уставни суд БиХ саопштио је у понедјељак, 19. јуна, да је избрисао одредбу у Правилу о одгађању сједнице ако не присуствују најмање тројица судија које је изабрао Представнички дом Парламента ФБиХ и најмање један судија кога је изабрала Народна скупштина Републике Српске.
Предсједник Републике Српске Милорад Додик затражио је у уторак, 20. јуна, да Уставни суд БиХ до сутра у подне укине своју одлуку о измијени Правила овог суда и врати је на одлуку од прије, те да не одлучује ни о једном питању док се не донесе закон о Уставном суду БиХ.