

Руска Дума ради на доношењу закона о приватним војним компанијама

На питање новинара, Картаполов је одговорио: "Радимо на томе".
Према његовим ријечима, борци паравојне групе Вагнер који су били у Ростову на Дону нису урадили "ништа за осуду".
- Они су слиједили наређења својих надређених. Никога нису увриједили, ништа нису сломили. Нема притужби на њихов рачун. Ако желе да потпишу уговор са Министарством одбране, потписаће га. Ако неће, свако је слободан да бира своју судбину, урадиће нешто друго - рекао је он.
Картаполов је, међутим, навео да није у потпуности одређена судбина Вагнера.
- Прво морате да одлучите о овоме. Шта ће бити са Вагнером? Које ће подјеле остати? Хоће ли уопште опстати? Како ће се звати? Коме ће се покорити? Уосталом, поред оних јединица које су у зони специјалне операције, у овој приватној војној компанији има много запослених који се налазе на другим мјестима - рекао је руски званичник.
На питање да ли би група Вагнер могла да буде забрањена, Картаполов је рекао:
- Зашто би их требало забранити? Ово су, уосталом, питања за шефа Вагнера. Јосиф Висарионович Стаљин је рекао да дјеца нису одговорна за своје родитеље. Онај ко је дигао буну мора да одговара.
Картаполов је рекао да је Вагнер тренутно најспремнија јединица у Русији и да су тога свјесни и представници Оружаних снага.
- Ако их разоружате и растурите, то би био поклон за НАТО и Украјинце. Не треба то да радите - нагласио је он.
Додао је да Министарство одбране и Генералштаб треба да размисле како да обезбиједе да се потенцијал групе Вагнер искористи "максимално, али у мирољубиве сврхе".
- Морамо да промијенимо руководство, да поставимо некога ко ће бити лојалнији, конкретнији, али и кога ће борци поштовати - поручио је шеф Комитета за одбрану руске Думе.