latinica  ћирилица
29/07/2023 |  19:14 ⇒ 20:22 | Аутор: РТРС

Српска и Србија заједно обиљежавају Дан сјећања - регион да разумије српске жртве (ВИДЕО)

Република Српска и Србија и ове године заједнички ће обиљежити Дан сјећања на страдале и прогнане Србе у акцији "Олуја", први пут на територији Републике Српске.
Обиљежавање Олује - Фото: РТРС
Обиљежавање ОлујеФото: РТРС

Двадесетосма годишњица великог српског страдања биће обиљежена у петак, 4. августа у Приједору.

Уз руководство Српске и Србије, очекује се присуство и патријарха српског Порфирија.

Немали је број Срба из тадашње Републике Српске Крајине који су у августу 1995. године, бјежећи пред офанзивом хрватске војске, на путу према Србији преко српских територија у БиХ, уточиште нашли у Приједору. Зато ће у граду, који је свједочио страдању, бити уприличено обиљежавање годишњице етничког чишћења српског народа у хрватској акцији "Олуја".

Једино окупљени Срби могу очувати историјско памћење, које је темељ националног јединства, порука је из Српске и Србије.

Предсједник Србије Александар Вучић рекао је да долази у Републику Српску да обиљежимо страшан злочин етничког чишћења српског народа у хрватској акцији "Олуја".

Недуго након што је најављено обиљежавање овог важног датума за српски народ, појединци, у првом реду Бошњаци, почели су да га оспоравају. Због бошњачких жртава у Приједору негодују због изабране локације, а Републику Српску називају геноцидном творевином.

Вучић је поручио да Република Српска није геноцидна, већ је настала вољом и жељом српског народа да оформи свој ентитет у којем би могли да се слободно осјећају.

- Ово ваљда говори о недостатку демократије у нашој земљи у којој увијек можете да све српско проглашавате геноцидним. Плашим се да док неко не буде желио да чује и Србе, да ћемо тешко моћи да дођемо до озбиљнијег помирења, а што се нас тиче ми смо спремни да их саслушамо и да разумемо патњу и Бошњака и свих других - рекао је Вучић.

У хрватској војно-полицијској операцији "Олуја", која је почела 4. августа 1995. године, са простора тадашње Републике Српске Крајине протјерано је 250.000 крајишких Срба, убијено и нестало скоро 2.000, од којих су око три четвртине били цивили старији од 60 година.

- Тај народ је изгубио своју отаџбину, протјеран је са вјековних огњишта, наравно, добро је примљен у Републици Србији, један дио је остао и код нас и овдје су добили оно што заслужују, веома добро су примљени и у нашу заједницу. На крају крајева, ми смо сви српски народ, јединствени, заједно и увијек помажемо својим сународницима - истакао је Данијел Егић, министар рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске.

Обиљежавању годишњице прогона крајишких Срба претходиће заједничка сједница влада Српске и Србије у Бањалуци. Према ријечима потпредсједника Владе Србије Синише Малог, биће разговарано о заједничким пројектима, али и новим улагањима Србије у Српску.

- Јачањем наших веза градимо споне за будуће генерације и истовремено стварамо атрактивније и конкурентније привредно окружење. Не постоји локална самоуправа у Републици Српској у коју посљедњих година бар динар из Србије није дошао, а тако ће и остати јер Србија има довољно новца и жели да помогне и подржи Републику Српску - рекао је Мали.

Министар саобраћаја и веза Српске Недељко Чубриловић рекао је да ће на сједници бити ријечи и о путној инфраструктури.