

Ремонт термоелектране Гацко завршен - проблем загађења остао: У плану набавка пречистача угља (ВИДЕО)
То је било једино рјешење да би гатачки термоенергетски објекат могао несметано да производи електричну енергију, послије дугогодишњег прекида скидања откривке. Иако димњак избацује мање пепела, проблем није отклоњени.
- Немогуће је било у овом ремонту реализовати захвате који подразумијевају уградњу система за пречишћавање, филтерског постројења нити капитални пројекат- система за пречишћавање угља - наглашава Максим Скоко, в.д. директора ЗП РиТЕ Гацко.
Главне количине стижу из тзв. "повлатне зоне", оптерећене су примјесама силиката и глине, што смањује калоричну вриједност и доводи до зачепљења филтерског постројења и транспорта пепела. Главно рударско поље "Ц", притиснуто откривком, само у љетном периоду може дати скромне количине квалитетног угља.
- У повлатној угљеној зони лакше се долази до угља, налази се на мањој дубини, квалитет је нешто лошији, садржи прослојке глине, коју је селективним копањем, тешко издвојити - поручио је Душан Никчевић, руководилац РЈ "Рудник", ЗП РиТЕ Гацко.
Да би задржали РиТЕ Гацко, као један од кључних енергетских објеката, у Електропривреди су подржали уградњу система за пречишћавање угља. Пројекат је урађен, а уградња може бити реализована тек за двије године.
- Морамо уградити постројење за пречишћавање са XREI зрацима, које није нимало јефтино, финансираћемо из властитих средстава - нагласио је Лука Петровић, директор МХ Електропривреда Републике Српске.
- Уговарање слиједи ускоро, што значи да би за двије године могли да имамо пречистач у експлоатацији, што би био витални пројекат за РиТЕ Гацко - додао је Скоко.
У супротном, кажу у Гацку, пријетио би ружни сценарио за рад блока.
-Тренутно не пријети, јер ће ЕРС обезбиједити додатна средства за функционисање овог ТЕ блока, до инсталисања новог постројења, а та средства се морају трошити на веће количине мазута, опрему, механизацију - додао је Петровић.
Постројење за пречишћавање продужило би вијек експлоатације Термоелектране за петнаест година. Пројекат је, због великог значаја, добио подршку Владе и других институција Републике Српске.