

Радмановић: Теме предвиђене за хитну сједницу праве додатне проблеме

Радмановић је рекао да ће хитна сједница дома бити одржана 21. септембра на захтјев групе посланика из Федерације БиХ, након редовне сједнице.
- Термин сједнице саопштавам јер ми је то рекао предсједавајући Представничког дома Маринко Чавара и ово је једина пословничка одредба у којој предсједавајући сам одлучује без друга два члана Колегијума дома, а он се као озбиљан политичар консултовао са нама двојицом и заказао сједницу - рекао је Радмановић.
Навео је да предсједавајући Представничког дома заказује хитну сједницу када процијени да је то оправдано.
- Чавара је процијенио да је оправдано, али се мора рећи онима који мисле да могу сваке седмице сазивати такве сједнице, да се може процијенити да такви захтјеви нису оправдани. Теме као што је ова због које је сазвана хитна сједница, изазивају политичке проблеме у БиХ који су непотребни у иначе тешкој ситуацији - нагласио је Радмановић.
Радмановић је навео да неће бити расправљано само о проблемима повратника у Републику Српску него и о положају Срба и нападима на њих и њихову имовну у Федерацији БиХ.
- Постоје дијелови БиХ гдје Срба уопште нема, па их не могу ни нападати, а постоје и они дијелови гдје их озбиљно нападају, о чему говоримо, али не тражимо посебне сједнице јер оне неће донијети рјешење - истакао је Радмановић.
Он је указао да ће посебна сједница о овој теми изазвати огроман број расправа.
- Чуће се и о нападима на Србе повратнике и на Хрвате имамо велики број расправа о тој теми који постају све жешћи из националног угла, а рјешења нема. То се тако не ради политички и ово што група посланка на челу са СДА ради, уствари, је стварање додатних проблема у БиХ, а то се тако не ради - поручио је Радмановић.
Одговарајући на питање да ли ће у парламенту бити разматрана нека озбиљна законска рјешења која приближавају БиХ Европској унији, Радмановић је рекао да је усвојено пет европских закона и да је то озбиљан напредак, а да је шести при крају да се усагласи.
- То је основна прича која треба да се ради. Када је ријеч о правосуђу имамо још једну важну ствар коју смо само дотакли, а то је закон о Уставном суду БиХ о којем се нисмо договорили о основним принципима. Из ФБиХ већински мисле да требају остати стране судије, а ми мислимо да не могу остати и то је спор од кога зависи којим темпом ће ићи закон о Уставном суду - појаснио је Радмановић.
Он је поручио да закон о Уставном суду БиХ мора да буде усвојен, те да је битно да ли ће то бити сада или за годину дана, али није пресудно.
- Тиме бисмо завршили тај процес и важну ствар - сматра Радмановић.
Он је навео да ће бити још закона о којима још није потпуно постигнута сагласност.
- Закон о спољним пословима усвојен је на Савјету министара, али на тај законски приједлог имамо значајних примједби. О том закону ћемо разматрати на наредној сједници у првом читању и вјероватно ћемо предложит велики број амандмана - рекао је Радмановић.
Он је додао да се показује да парламент ради боље него неке друге институције и да се све што стиже до Парламентарне скупштине из Савјета министара ефикасно завршава, па тако и дио питања у вези са ЕУ.
- Сада је на Европљанима да нам кажу да ли отварају преговоре и да идемо даље, али морам рећи да процјене говоре да ЕУ поново није јединствена о томе, да узалудно причају - ми вас чекамо. Тамо постоје јаке снаге које неће да причају о овом простору који они зову западни Балкан - рекао је Радмановић.