

Меморандум о формирању Парламентарног форума Србија-Српска; Историјски документ (ВИДЕО)

Одлука о формирању овог међупарламентарног форума донесена је почетком августа ове године на састанку Савјета за сарадњу Србије и Републике Српске, што су подржале и двије владе на заједничкој сједници.
Предсједник НСРС Ненад Стевандић истакао је да је овај меморандум историјски документ, највећи и најозбиљнији и да се данас пише најљепши дио историје српских односа.
Он је додао да ће ово тијело имати најмање два засједања годишње, усвајати акте које ће слати парламентима Србије и Српске.
Према његовим ријечима, од настанка Републике Српске, ово је и суштински и формално највећи и најозбиљнији документ који потписују Србија и Српска.
- Он није усмјерен ни против кога, јер нема другу конотацију осим сарадње, развоја, његовања заједничких вриједности, културе, традиције, али и подршке једних другима на заштити, како територијалног интегритета Србије, тако и дејтонског интегритета, територијалног капацитета и уставних надлежности Републике Српске - рекао је Стевандић.
У Београду је данас потписан Меморандум о формирању Парламентарног форума Република Српска-Република Србија. Историјски и најозбиљнији документ којим ће Србија и Република Српска први пут имати заједничко тијело, које ће засједати и у Cкупштини Србије и Српске, доносити закључке… pic.twitter.com/jbmrwv9Pwu
— Ненад Стевандић (@nenad_stevandic) September 20, 2023
Србија и Српска ће, додао је он, први пут имати заједничко тијело, које ће засједати и у скупштини Србије и Српске, доносити закључке и препоруке, а имаће и свој властити пословник о раду који ће делегације да усагласе.
Потписивање меморандума била је и прилика да Србија понови безрезервну подршку Републици Српској.
Предсједник Скупштине Србије Владимир Орлић рекао је да Србија подржава договор два ентитета, односно три конститутивна народа у БиХ и да не може прихватити наметнута рјешења која долазе споља.
Са састанка је упућена и заједничка подршка делегацији Србије, коју предводи предсједник Александар Вучић на засједању Уједињених нација у Њујорку.