

У Београду дочекани бањалучки кајакаши, прешли савски пут од 520 километара (ФОТО/ВИДЕО)

Кајакаше је у Београду дочекала већа група ентузијаста која их је пратила у регати од Аде Међице све до ушћа Саве у Дунав.
Како су рекли, на овај пут симболично су кренули на дан Светих великомученика Јасеновачких, са тачке гдје се ријека Уна улива у Саву код озлоглашене "тополе ужаса".
Двојица Бањалучана, ентузијаста за веслачке спортове и боравак у природи, веслали су неуморно у просјеку по десет сати дневно, дуж савског тока од Доње Градине, преко стратишта дуж Посавине и Мачве, све до Старог Сајмишта у Београду.
Економисти по струци, Солдат и Лакић су сами осмислили и финансирали овај подухват са жељом да се будућа експедиција омасови и забиљежи у виду документарног филма који би обухватио информације о самим стратиштима дуж савског тока.
- Идеја је потекла од Мирослава и стара је седам година, чекали смо прави тренутак за њену реализацију. Жељели смо да на овај начин одамо почаст српским жртвама, обојица смо изгубили претке у Другом свјетском рату и жељели смо да на овај начин покажемо да их никад нисмо и нећемо заборавити. Циљ овог пута је да се скрене пажња српском народу и будућим нараштајима да се не смију никад заборавити злочини који су учињени нашем народу и да је култура сјећања изузетно важна - рекао је Лакић.
Солдат је додао да је Сава симбол страдања српског народа јер је дуж ње било много стратишта, али и симбол подизања послије свега што нас је снашло.
- Сава је ријека која је уско повезана за српским жртвама. Као што се Сава послије дијела у којој је уништавају неке фабрике послије неколико километара врати у много љепше стање, тако је и српски народ све злочине преживио, али их не смијемо заборавити. Због тога желимо да скренемо пажњу цијелом народу да сјећање на наше жртве мора да трају заувијек - истакао је Солдат.