

Б. Петровац: На "Данима басе и кромпира" мноштво домаћих и здравих производа

Основна карактеристика петровачког кромпира је у саставу земљишта, а подручје Босанског Петровца погодно је за производњу аутохтоне врсте овог поврћа. На подручју овог дијела Крајине, неколико домаћинстава располаже аутохтоним сјеменом.
- Што се тиче производње кромпира, она је на еколошки начин. Узгајамо стоку, па се гноји се са природним, стајским гнојивом, без имало хемије. Дакле, нема прскања ни стављања умјетног кромпира - Бошко Керкез, произвођач из Смољане.
Исхрана стоке, без концентрата и силаже, пресудна је и за квалитетну басу, врсту меког сира.
- Прави се кајмак па се скида, затим се кува млијеко па се охлади и након тога преноћи. Ред је да стоји. А баса се залијева, зато што се некувано млијеко залије на сурутку, угрије до 80 степени. Мало се може помијешати и куваног, али љепше је кад је цијело млијеко, онда је масније и маже се - описује Мара Латиновић, произвођач басе из МЗ Капљух.
Представљени су и пекмези, ликери и сокови од дрењине. Међу тим делицијама, на штанду Весне Родић из Дрвара, изложени су и производи из органске производње воћа и поврћа.
- Намате много излагача, и стога овакве манифестације значе много, јер ту успијемо да продамо наше производе, а уједно их даље промовишемо. Сваки наш продати производ новом купцу је гаранција да ће се исти и након тога продавати и тражити - рекла је Родићева.
На овогодишњој манифестацији "Дани басе и кромпира", припреман је и котлић.