latinica  ћирилица
02/10/2023 |  15:39 ⇒ 15:45 | Аутор: РТРС

УКЦ Српске: Изградња новог објекта за лијечење обољелих од малигних болести

Константни раст малигних болести у Републици Српској и недовољни капацитети болничког смјештаја на цијелом подручју, довели су до потребе изградње и опремања новог објекта намијењеног пружању здравствене заштите обољелим од малигних болести, саопштено је из Универзитетско-клиничког центра Српске.
УКЦ Републике Српске - Фото: РТРС
УКЦ Републике СрпскеФото: РТРС

Циљ овог пројекта је формирање регионалног центра за лијечење малигних болести унутар УКЦ-а Српске, који ће служити као центар за смјештај пацијената на дужем лијечењу као и дијагностички центар са адекватним капацитетима за дневно лијечење пацијената.

За нови објекат је намијењена локација на источној падини УКЦ-а Српске, а радови су увелико у току.

Објекат је окружен постојећим објектима Клинике за гинекологију и акушерство са западне стране и Клинике за инфективне болести са сјеверне стране, а са јужне и југоисточне стране су планирани објекти Медицинског факултета и Медицинске школе.

Објекат ће располагати са 360 кревета за дужи смјештај и то: Онкологија (190 лежаја), Хематологија (90 лежаја) и 80 лежаја за палијативну његу пацијената који су у терминалној фази болести, наводи се у саопштењу.

У објекту је предвиђено 50 кревета за дневни смјештај пацијената, 25 за онколошке пацијенте и 25 за хематолошке пацијенте.

Објекат је спратности сутерен плус приземље  плус четири спрата, габарита од 30 x 65 метара. Бруто површина је 11474,02 метара квадратних , нето површина је 9 753,69 метара квадратних.

У сутерену је предвиђена дневна болница и пријемно дијагностички блок Одјељења хематологије. Дио сутерена објекта је предвиђен за техничке просторије.

Сутерен објекта ће садржавати терапијски блок дневне болнице, пратеће просторије за припрему и апликацију терапије, главни хол сутерена и пријемни хол терапијског дијела, дио намијењен за савјетовање и администрацију, централни дио са комуникацијама и сервисним просторијама, дио са амбулантама, љекарским собама и собама за интервенцију и техничку зону.

На нивоу сутерена формирана је топла веза са сјеверним крилом у Централном медицинском блоку.

У приземљу је предвиђена дневна болница и пријемно дијагностички блок одјељења онкологије.

Приземље објекта садржи терапијски блок дневне болнице, пратеће просторије за припрему и апликацију терапије, главни хол приземља и пријемни хол терапијског дијела, дио намијењен за савјетовање и администрацију, централни дио са комуникацијама и сервисним просторијама, дио са амбулантама, љекарским собама и собама за интервенцију.

Спратови су предвиђени за смјештај пацијената и то 1. спрат за пацијенте хематологије, 2 и 3. спрат за пацијенте одјељења онкологије, док је 4. спрат одјељење палијативне његе са интезивном његом.

Уз ове капацитете предвиђен је адекватан број љекарских, специјалистичких и осталих просторија намијењених за рад и боравак особља.

Предвиђен је адекватан број улаза према садржајима и потребама функционалног раздвајања корисника и адекватан број евакуационих излаза, као и топла веза са објектом сјеверног крила централног блока клиничког центра.

Вертикална комуникација је планирана да се одвија лифтовима и степеништима, са засебним лифтовима је планиран превоз посјетилаца и пацијената.

Објекат је пројектован тако да особе са инвалидитетом могу да приступе сваком простору у објекту и око објекта.