latinica  ћирилица
04/10/2023 |  08:52 ⇒ 09:03 | Аутор: РТС

Дрецун: Истрага сукоба у Бањској кључна за даље рjешавање питања КиМ

Предсjедник скупштинског Одбора за Косово и Метохију Милован Дрецун каже да је за ситуацију на КиМ кључно питање како ће се истрага завршити и чија ће верзија бити прихваћена.
Село Бањска - Фото: ТАНЈУГ
Село БањскаФото: ТАНЈУГ

Дрецун је за РТС рекао да ће развој догађаја зависити од тога шта покаже истрага сукоба у Бањској, истичући да је кључно питање чија ће верзија бити прихваћена, јер истрагу спроводе и Београд и Приштина.

- Београд спроводи истрагу, и то је веома добро, одличан потез наше државе. Одмах се прионуло истрази, ухапшен је Милан Радоичић, приведен је. Та истрага показује већ да је наоружање набављено изван Србије, да су то илегални канали, да се ради о шверцу наоружања. Та истрага, кажем, ако буде резултирала и ако резултати те истраге буду прихваћени, ако се покаже да држава Србије није умијешана у све то, то ће бити веома добар корак што се нас тиче - каже Дрецун.

Међутим, напомиње, истрагу спроводи и Приштина и у њу су, тврди, укључени и неки амерички званичници.

- Резултат те истраге ће трасирати даљи пут и што се тиче дијалога у Бриселу и што се тиче односа политичког Запада према Београду, односно према држави Србије. Ако резултати те истраге буду прихваћени на политичком Западу, резултати наше истраге, онда ћемо имати смиривање ситуације - каже Дрецун.

Међутим, напомиње да ће Приштина покушати да цијелу ситуацију искористи против Београда и Српске листе.

- Сада видите, нико више не говори о новим изборима на сјеверу КиМ. Видите да већ званичници непризнате институције приштинске самоуправе говоре о томе да је једноставно Заједница српских општина непотребна, да не треба да се формира, да је она сувишна, јер њихов тзв. устав гарантује положај мањина - каже Дрецун.

Указује на одговорност политичког Запада за понашање Приштине, као и за терор над српским народом, али и за тренутну кризу.

Напомиње, међутим, да постоје спорадичне изјаве које уливају наду, попут изјаве Владимира Билчека да је од доласка Аљбина Куртија на власт дијалог блокиран.

Истиче и да покушаји Куртија да овлада сјевером КиМ "и да натјера Србе који живе на сјеверу да се интегришу у лажну државу", показује да он не познаје те људе, њихову вољу и одлучност да се супротставе томе.

- Он покушава да успостави полицијско-војну контролу и да заврши обладавањем сјевером КиМ и сада му недостаје само улазак тзв. војске која се ствара на сјевер Космета и за то се припрема. Мислим да му ово веома иде на руку сада, јер он стоп покушава да представи сјевер као неко легло криминалних и терористичких група и да му је за то потребна и помоћ тих формација такозваног КБС-а, тзв.косовских безбједносних снага - рекао је Дрецун.

У том контексту каже и да је Вљоса Османи у интервјуу за Си-Ен-Ен рекла да ће у наредним данима предочити доказе да је предсједник Вучић наводно наређивао групи из Бањске шта треба да раде.

- Они сада припремају додатну кампању, припремају фабриковање некаквих наводних доказа и то показује да преко Радоичића они желе да дођу до предсједника Србије Александра Вучића, односно до државе Србије, јер су оптужили Вучића, министра одбране Србије Милоша Вучевића и начелнике Граничне полиције да су они заправо ти који су одговорни. А с друге стране, желе да елиминишу политичко дјеловање Српске листе и тиме разбију политичко јединство Српске листе - наводи Дрецун.

Додаје и да га је забринула недавна изјава из Приштине да ће ускоро бити непотребна сагласност команданта Кфора за улазак такозваних косовских безбједносних снага на сјевер КиМ.

- Ово му је идеална прилика да затражи у наредном периоду улазак бар специјалне антитерористичке јединице КБС-а на сјевер КиМ под изговором спровођења некаквих противтерористичких мјера - каже Дрецун.

Сматра да је у току снажна активност Запада да стално шаље поруку да су могуће мјере против Београда, ако се покаже повезаност са дешавањима у Бањској.

Коментаришући улогу Запада, Дрецун каже да је Њемачка за то да се, како каже, милом или силом ријеши статус тзв. Косова, док САД имају балансиранији приступ. Наводи и да су службе Велике Британије веома активне на овим просторима.

- Како су, рецимо, могли у Приштини доћи до информација да ће ова група боравити, рецимо, на подручју села Бањске и све то, да припреме замку тој групи. Чини се да је неко већ успио да обавјештајним радом дође до неких информација - рекао је Дрецун и подсјетио на изјаву британске посланице о СПЦ.

Истиче да је политички циљ исти – да је тзв. Косово за њих држава, те да сматрају да треба да има контролу над цијелом територијом.

Истиче да је најважније питање да ли српски народ може да опстане на КиМ, како да се дефинише његов статус, те да се са Американцима говори о томе, док Њемачку, каже, то не занима.

Наглашава да је криза на сјеверу Косова и Метохије резултат тога што Приштина не испуњава обавезе из Бриселског споразума и за то не трпи никакве посљедице.

Подсјећа да је прошло 10 година, а да Заједница српских општина није формирана.