latinica  ћирилица
05/10/2023 |  14:58 ⇒ 15:51 | Аутор: РТС

Петковић и Зијаде о политичко-безбједносној ситуацији на КиМ

Директор Канцеларије за Косово и Метохију Петар Петковић разговарао је са специјалном представницом генералног секретара УН и шефицом Мисије УН на КиМ Каролин Зијаде са којом је размотрио политичко-безбједносну ситуацију на Косову и Метохији, у свијетлу недавних, трагичних догађаја у селу Бањска, у општини Звечан.
Зијаде и Петковић   (Фото: Канцеларија за Косово и Метохију) -
Зијаде и Петковић (Фото: Канцеларија за Косово и Метохију)

Петковић је подсјетио да је Београд небројено пута, више од годину дана упозоравао међународну заједницу да свакодневно насиље и терор Аљбина Куртија над српским становништвом на сјеверу Косова и Метохије, могу довести до трагедије и несагледивих посљедица, што се у ноћи између 23. и 24. септембра, нажалост и догодило.

Иако Приштина упорно настоји да фингираним подацима и кампањом лажи окриви Београд за недавне догађаје у Бањској, Петковић је подсјетио да се Београд, увијек, досљедно залагао за мир и стабилност у покрајини и да српској страни инциденти нису били потребни, већ да је сва одговорност за посљедња дешавања на Приштини, наводи се у саопштењу Канцеларије за Косово и Метохију.

Петковић је истакао да је на сјеверу Косова и Метохије потребно обезбиједити веће присуство припадника Кфора и Еулекса, што би довело до веће безбједности српског народа.

Такође, Петковић је нагласио да је неопходно повлачење тзв. косовске полиције са сјевера Косова и Метохије, јер, како је рекао, она по Бриселском споразуму нема шта да тражи на сјеверу и грађани је виде искључиво као окупациону снагу, што се свакодневно и показује насиљем и терором који спроводе.

Петковић је указао и да су посљедњи догађаји недвосмислено показали да је Србима на Косову и Метохији неопходно омогућити што хитније формирање Заједнице српских општина, кроз коју би била обезбијеђена колективна и индивидуална права српског народа, како је предвиђено Бриселским споразумом, а што приштинске власти одбијају да спроведу, више од десет година.

На крају разговора, Петковић је шефици Унмика изнио очекивања Београда да ће мисија на чијем је челу заузети балансиран и објективан приступ у сагледавању недавних трагичних догађаја и у њиховом презентовању у њеном наредном извјештају.

Састанку је присуствовала и представница генералног секретара УН и шефица Канцеларије УН у Београду Мари Јамашита.