

Турска од 10. октобра преузима мисију НАТО-а на Космету

Како преноси Блумберг, Турска има добре односе са обје стране, пошто је развила трговинске везе са Србијом, док с друге стране испоручује борбене беспилотне летјелице Приштини.
Турска види лични однос предсједника Реџепа Тајипа Ердогана са предсједником Србије Александром Вучићем потенцијално кључним у спречавању ескалације насиља након прошлонедјељног напада у селу Бањска, тврде извори упознати са овим питањем.
САД су позвале Србију да повуче своје трупе са границе и позове на одговорност организаторе насиља у којем су убијени полицајац и још три особе.
Европска унија је такође изразила забринутост због најгорег сукоба од када је Приштина прогласила независност од Србије 2008. године.
Турска планира да апелује на Србију и тзв. Косово да се уздрже од акција које би могле да униште године напора на нормализацији добросусједских веза, рекли су за Блумберг неименовани извори.
Генерал-мајор турске војске Озкан Улутас стигао је у уторак на Косово и Метохију да преузме команду над мисијом, која укључује око 600 турских снага.
Руководство Алијансе прати допринос Турске сличним напорима НАТО-а и истиче историјске и етничке везе са Балканом, који је некада био дио Отоманског царства.
Тренутно је распоређено око 3.500 НАТО војника, што је значајан пад у односу на 50.000 колико их је било на врхунцу присуства Алијансе на КиМ.
Турска традиционално подржава Приштину, са којом дијели вјерске и етничке везе, а недавно је тој земљи продала шест својих беспилотних борбених авиона Бајрактар ТБ2 које је Украјина такође користила за борбу против руских снага, кажу људи упознати са овим питањем, подсјећа Блумберг.