

Чабрић: До краја године финална верзија стратегије демографске обнове

Чабрићева је навела да је и Министарство породице, омладине и спорта Српске дио радне групе чији је циљ демографска обнова, побољшање тренутне ситуације и рјешавање проблема пада наталитета са којима се, попут земаља у региону, сусреће и Република Српска.
- Министарство пружа подршку породицама са четворо и више дјеце, помоћ трудницама и породиљама, као и родитељима са троје дјеце. Одлични ученици добијају бесплатне уџбенике, бесплатну здравствену заштиту труднице, породиље и дјеца. Помоћ се пружа за свако новорођено дијете, плата за сваку незапослену породиљу у Републици Српској 12 мјесеци за прво дијете и 18 мјесеци за трећерођено дијете и близанце. То је оно што радимо годинама - рекла је Чабрићева новинарима у Добоју, гдје присуствује Конференцији о пронаталитетним политикама у БиХ.
На конференцији су представљени резултати истраживања за 2019. годину о демографским кретањима на нивоу БиХ које је спровела Секонс група за развојну иницијативу из Београда.
Вођа тима Марија Бабовић рекла да резултати истраживања нису повољни, али и да не одступају од оних у земљама региона.
- Број становника континуирано опада. Сишли смо испод стопе фертилитета која је неопходна за репродукцију становништва. Изгубили смо контингент фертилног становништва, посебно младих жена и жена средњих година које ће у следећој генерацији бити потенцијал који ће моћи да рађа - рекла је Бабовићева.
Она је навела да социо-економски услови нису повољни и иду у корист негативних трендова попут пада фертилитета, негативног природног прираштаја, високе емиграције, што води старењу становништва.
Предсједник Удружења породица са четворо и више дјеце Републике Српске "Четири плус" Миладин Готовац оцијенио је да су досадашње пронаталитетне мјере Владе Републике Српске одличне, али сматра да би усвајањем закона о мајци ефекти за демографску обнову Српске били много већи.
Он је појаснио да би тим законом у Српској било препознато свако дијете од дана рођења до навршене 18. године, а корисник права ће бити мајка и у изузетним случајевима отац.
- Бенефит износи 20 одсто просјечне плате за претходну годину за незапослене мајке, а за запослене 10 одсто по дјетету - навео је Готовац.
Он је рекао да, према незваничним подацима, у Републици Српској има 6.000 вишечланих породица, а бенефите Владине подршке породицама са незапосленим родитељем користи 3.991 породица.