

Випотник: Благовремено предузети сви кораци у складу са ЕСПО конвенцијом

Випотник је истакао да су чланови Секретаријата ЕСПО конвенције и имплементационог комитета закључили да је БиХ у досадашњем поступку благовремено реаговала и предузела све кораке у складу са овом конвенцијом.
- Важно је да нисмо закаснили и закључак је да пратимо наредне кораке Хрватске и да у складу са тим реагујемо и обавјештавамо даље Секретаријат ЕСПО конвенције и имплементациони комитет - рекао је Випотник.
Он је навео да су представници Секретаријата ЕСПО исказали велико интересовање за ову тему, на шта указује и чињеница да је састанак трајао сат времена дуже од предвиђеног.
- Имали су низ додатних питања, првенствено о активностима у вези са истраживањима, који су то резултати и на шта се односе. Презентовали смо чињенице зашто Трговска гора не испуњава ниједан од параметара за изградњу спорног објекта - рекао је Випотник.
Он је рекао да су из Секретаријата ЕСПО и имплементационог комитета истакли да ће са пажњом узети у даље разматрање изнсене ставове.
Представљајући позицију БиХ као потенцијално погођене земље, Випотник је рекао да су указали на бројна кршења преузетих обавеза од Хрватске током овог процеса, односно њихове намјере да на Трговској гори изграде објекат за одлагање радиоактивног отпада.
Випотник је рекао да су информисали Секретаријат да је, првенствено ради укључивања БиХ као потенцијално погођене стране у поступак који се проводи у Хрватској, затражено од те земље да експертима из БиХ омогући да присуствују истраживању на терену на локацији Черкезовац на Трговској гори, тим прије што постоје аргументи да та локација не задовољава ниједан од параметара.
- С обзиром да нисмо добили дозволу од Хрватске, покренули смо низ истраживања са наше стране, јер је ријеч о подручју истих или сличних карактеристика - рекао је Випотник за Срну.
Он је навео да су Секретаријат ЕСПО информисали да су у марту започете активности процјене утицаја на животну средину у Хрватској и да је БиХ службеним путем обавијестила ту земљу да жели да учествује у том поступку.
- Достављене су конструктивне примједбе и одговори на захтјев за одређивање обима и садржаја саме студије. Тражили смо и да се изврши корекција и допуна тог акта, а примједбе су достављене опширним документом на 50 страна - рекао је Випотник.
Он је додао да су упознали Секретаријат да су у септембру од Хрватске добили акт којим је одређен обим студије, а у којем није наведено на који начин су узели у разматрање примједбе и сугестије БиХ, већ само да будућа студија утицаја на животну средину треба да узме у обзир мишљења из БиХ.
Из Хрватске, како је истакао, нису навели да студија мора да садржи посебан дио са информацијама о могућим утицајима на животну средину на територији БиХ и мјерама које су релевантне да се тај утицај смањи, што је утврђено одредбама ЕСПО конвенције.
- Навели смо и да није јасно на основу којих параметара је извршен сам одабир локације у односу на неке могуће алтернативне локације које се и не спомињу у документу, односно нострификацији која је достављена БиХ - навео је Випотник.
Делегацију БиХ која је боравила у Женеви, чинили су, осим Випотника, шеф кабинета у Министарству за просторно уређење, грађевинарство и екологију Српске Дејан Ћосић и члан Правног тима за праћење стања и активности у вези са проблематиком одлагања радиоактивног отпада на Трговској гори Немања Галић.