

Да ли су се сукобом на Блиском истоку пробудили стари сарајевски антисемитски духови? (ВИДЕО)

Четрдесет дана интензивног сукоба Израела и Хамаса у појасу Газе однио је десетине хиљада жртава. У БиХ на површину је избацио радикалне ставове појединаца који представљају политичко Сарајево. Док Република Српска заузима неутралну позицију, изражавајући жаљење за страдалима на обје стране, у Сарајеву су отворено стали на једну . То отворено сврставање подгријало је анисемитске ставове, указали су још раније малобројни Јевреји који живе у Сарајеву. На ту појаву су указали и српски представници на бх. нивоу у писмима европским парламентарцима те америчким конгресменима и сенаторима.
- Сарајево је бурно реаговало на писмо наших парламентараца Конгресу САД, гдје је указано на појаву исламског радикализма и раста антисемитизма који је очигледан, јер врло добро зна да западна јавност има врло осјетљиву рецепцију када виде те двије фразе заједно - атисемитизам и исламски радикализам - рекао је Војислав Савић, политиколог.
На појаву антисемитизма у БиХ указују из Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица. Упозоравају да се антимемитизам, за који се сматрало да је потиснут, враћа у јавност.
- И оно што смо свједоци да је само ово све кулминирало са сукобом у Гази између Израела и Палестине, односно Хамаса. На начин да се у Федерацији организују многобројни протести који често имају антисемитске поруке - навео је Виктор Нуждић, в.д. директора Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица.
На све то и даље ћуте они који узимају себи за право да готово свакодневно коментаришу дешавања у БиХ. Из америчке амбасаде у Сарајеву ни ријечи о антисемитизму нити о исламском радикализму у БиХ.
- То је проблем, што то тетошење Сједињених Америчких Држава према Сарајеву, према политичком дијелу Сарајева и године тог размаженог односа према њима је њих поткапацитирило за један озбиљан социјални и политички дијалог. И то видимо сада у оваквим ситуацијама. Њима се толерише и једна форма антисемитизма која нигдје друго на свијету не би била толерисана - каже Савић.
А то никако није добро, упозоравају аналитичари. Такав став може само наштетити БиХ, као и сврставање на једну или другу страну у сукобу између Израела и Палестине.